Zaloguj
Reklama

Padaczka u dzieci - skuteczność leczenia chirurgicznego

Operacja
Fot. ojoimages
Operacja
(5)

Całkowite usunięcie części mózgu charakteryzujących się występowaniem fal mózgowych o częstotliwości powyżej 80 Hz uwalnia od napadów.

Reklama

Od pewnego czasu wiadomo, że usunięcie odpowiedzialnych za napady fragmenty mózgu, które charakteryzują się występowaniem tzw. zmarszczek i szybkich zmarszczek (fal mózgowych o częstotliwości powyżej 80 Hz), skutecznie leczy padaczkę. Problem pozostawało ustalenie, na ile skuteczna jest ta metoda w przypadku dzieci, które często charakteryzują się bardziej „rozproszonym” charakterem obszarów kory mózgowej odpowiedzialnych za ataki.

Hiroshi Otsubo ze Szpitala Chorych Dzieci w Toronto (Kanada) i współpracownicy przeprowadzili niedawno analizę przypadków 28 małych pacjentów, które przeszły operacje usunięcia fragmentów mózgu wywołujące napady padaczki. Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma "Epilepsia" z 29 lipca, w dwa lata po zabiegach 10 dzieci były całkowicie wolne od objawów, a pozostałe 18 doznawały znacznie rzadszych i mniej nasilonych ataków.

Osiągnięciu dobrych wyników leczenia sprzyjało całkowicie usunięcie obszarów mózgu, w których stwierdzono występowanie zmarszczek i szybkich zmarszczek. Zniszczenie części kory mózgowej, w których rozpoczynały się napady, oraz łączny obszar usuniętych fragmentów nie miały wpływu na rezultaty operacji.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Epilepsia, DOI: 10.1111/j.1528-1167.2011.03199.x

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze