Zaloguj
Reklama

Od czego uzależniony jest osiągany przez człowieka wzrost?

Mierzenie dziecka
Fot. panthermedia
Mierzenie dziecka
(0)

Wzrost, jaki osiąga dany człowiek, uzależniony jest od wielu różnych czynników. Wpływ na ostateczną wysokość ciała w przeważającej mierze mają geny, ale nie tylko – o wzroście decydują rozmaite hormony, jak i płeć. Nie bez znaczenia są jednak również i różnorodne czynniki środowiskowe – na osiągany przez człowieka wzrost wpływa bowiem jego dieta, ilość snu, jak i podejmowana przez niego aktywność fizyczna.

Reklama

Jedni ludzie są wyżsi, inni niżsi i zazwyczaj nie wzbudza to większego zdziwienia, w końcu wzrost jest zasadniczo cechą osobniczą. Mawia się wtedy, że to po prostu zasługa genów – owszem, wzrost człowieka w przeważającej mierze jest zależny właśnie od nich, nie tylko jednak geny wpływają na to, jaką długość ciała osiąga dana osoba.

Dotychczas naukowcom udało się znaleźć około 700 różnych genów, które mogą wpływać na osiągany przez ludzi wzrost. Potwierdzić związek z nim uwarunkowań genetycznych może chociażby to, że pewne choroby genetyczne mogą ostatecznie skutkować mniejszym lub większym od typowego wzrostem – takowymi są m.in. zespół Marfana oraz zespół Downa. Ogólnie jednak szacuje się, że same geny warunkują wzrost człowieka w około 80%.

Na to, jaką człowiek osiąga długość ciała, wpływ mają geny, ale i hormony. Na wzrost – jak wskazuje sama nazwa – wpływa hormon wzrostu, ale i hormony tarczycy oraz hormony płciowe (estrogeny oraz testosteron). Wzrost uzależniony jest również od płci – nie trzeba chyba szerzej tłumaczyć tutaj tego, że typowo mężczyźni są wyżsi od kobiet.

Wymienione powyżej czynniki nie są jednak jedynymi, które determinują wzrost człowieka. Wpływ na niego ma bowiem również dieta – szczególnie istotne dla procesów wzrostowych jest dostarczanie do organizmu białek oraz wapnia. Istotny jest sen – wtedy to bowiem, nocną porą, wydzielane są znaczne ilości hormonu wzrostu. Znaczenie ma jednak również i regularna aktywność fizyczna.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze