Zaloguj
Reklama

O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów

Autorzy: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Okładka książki O zajączku Fillipie
Fot. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Okładka książki O zajączku Fillipie
(0)

Mały zajączek Filip, opuszczony przez swoje większe i silniejsze rodzeństwo, zaprzyjaźnia się z Pusią, łabędzim dzieckiem. Ich wspólne zabawy nie mają końca, ale pewnego zimowego dnia wydarza się coś, co na zawsze odmienia życie dwojga przyjaciół. Zajączek dokonuje czynów, które zadziwiają nie tylko jego samego.

Reklama

Pełna akcji opowieść o wielkim strachu, przyjaźni, odwadze i zrozumieniu. To również pouczająca historia o urokach odkrywania wielkiego świata i o przezwyciężaniu własnych słabości. Dowiadujemy się z niej, że każdy cel można osiągnąć, jeżeli tylko będzie się ciężko pracować. Piękne ilustracje wykonane przez Klarę Wicenty, odwołują się do świata dziecka. Tło stanowią zdjęcia, na które zostały nałożone postacie bohaterów opowiadania. Dominują stonowane kolory. O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów jest pierwszą częścią trylogii. Kolejne części ukazały się pod tytułem: Filip i bociany w tym roku wiosny nie będzie oraz Filip, Pusia i nowy przyjaciel. Na jesieni ma się ukazać kolejna część przygód dzielnego zajączka i łabędzicy Pusi Książka wyróżniona w konkursie MEN.

Filip i jego przyjaciółka to alegorie dzieci, które wkraczając w życie w społeczności, zaczynają się porównywać z innymi i okazuje się, że są od nich dużo mniejsze. Bajka o Filipie jest przeznaczona dla małych czytelników, posiadających problemy z akceptacją przez środowisko i samych siebie. Razem z tym malutkim i strachliwym zajączkiem dzieci będą pokonywać własne lęki i zrozumieją, że każdy rozwija się w innym tempie. To, że teraz są najmniejsi, nie znaczy wcale, że już zawsze tak będzie.

Dr Elżbieta Zubrzycka – biolog i psycholog, założycielka Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Pracowała jako terapeuta z dziećmi i rodzinami w Poradni Nerwic, wykładała na Uniwersytecie Gdańskim i prowadziła prace naukowe. Jest autorką licznych książek dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Poprzez literaturę uświadamia czym jest przemoc i jak sobie z nią radzić, jak skutecznie się komunikować a także jak sprostać poczuciu straty, tęsknoty i lęku. Seria książek jej autorstwa buduje program edukacyjny „Bezpieczne Dziecko”, mający na celu pomoc w stworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy poprzez wychowywanie od najwcześniejszych lat życia społecznego. Kilka książek jej autorstwa jest lekturami szkolnymi, m.in. "Powiedz komuś", "Słup soli", „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów”.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa


Reklama
(0)
Komentarze