Zaloguj
Reklama

Nowy wirus – dzieci masowo chorują

Dzieci
Fot. shutterstock
Dzieci
(0)

Pojawiła się tajemnicza choroba, na którą zapadają dzieci. Specjaliści do niedawna nie byli pewni, czy schorzenie to ma związek z koronawirusem. Obecnie wiadomo już, że MIS-C łączy się z COVID-19.  

Reklama

Nieznany wirus został odnotowany wśród najmłodszych m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji, Hiszpanii oraz Stanach Zjednoczonych.

W Wielkiej Brytanii pewna ilość dzieci bez chorób współistniejących zmarła na rzadki zespół zapalny, który w opinii naukowców może wiązać się z COVID-19, chorobą spowodowaną koronawirusem SARS-CoV-2 – tak poinformował brytyjski minister zdrowia Matt Nancock.

Brytyjskie Towarzystwo Intensywnej Terapii Dziecięcej zaalarmowało, że nastąpił wzrost dzieci chorujących na COVID-19. Zaobserwowano u nich stan zapalny, który obejmował wiele układów, ponadto nakładające się objawy zespołu szoku toksycznego oraz choroby Kawasakiego.

Tajemniczy wirus a COVID-19

Zdaniem naukowców wirus może mieć związek z koronawirusem, na co wskazują niektóre symptomy. U niektórych chorujących dzieci w Wielkiej Brytanii uzyskano pozytywny wynik na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Ważne! Amerykańskie Centra ds. Kontroli Chorób i Profilaktyki (Centers for Disease Control and Prevention) potwierdziły, że tzw. wieloukładowy zespół zapalny u dzieci (MIS-C) jest związany z koronawirusem SARS-CoV-2.

Objawy choroby to połączenie szoku toksycznego oraz zespołu zapalnego, który jest zbliżony do choroby Kawasakiego (stan związany z zapaleniem tętnic serca). U chorujących dzieci zaobserwowano takie symptomy, jak:

  • ból brzucha,
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • wysypka,
  • wysoka temperatura,
  • niskie ciśnienie krwi,
  • trudności z oddychaniem.

Związek pomiędzy chorobą Kawasakiego i COVID-19 do niedawna nie był pewny. Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) informowali, że dotarły do nich informacje dotyczące związku COVID-19 i choroby Kawasakiego. Prowadzone były badania przypadków rzadkich stanów zapalnych u dzieci.  

Ważne! Jak mówią specjaliści, prawdopodobieństwo poważnego zachorowania na koronawirusa przez dziecko jest znikome. Najmłodsi chorobę przechodzą w sposób łagodny – nie oznacza to jednak, że są bezpieczni.

Rzadki zespół zapalny

Nie wszystkie chorujące dzieci mają takie same objawy. W opinii specjalistów dziecięcy układ odpornościowy może cechować nadmierna reakcja na infekcję wirusową, koronawirusa bądź innego wirusa, co skutkuje niekontrolowanym zapaleniem.

Ważne! Oprócz objawów do tej pory znanych doszły nowe, m.in. ospałość, wymioty, biegunka, zapalenie spojówek, powiększony węzeł chłonny po jednej stronie szyi, opuchnięte ręce bądź stopy, popękane usta.

W leczeniu MIS-C stosuje się leki przeciwzapalne, rozrzedzające krew, a także niektóre przeciwciała.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze