Zaloguj
Reklama

Nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa w Polsce

Rodzina na zakupach
Fot. medforum
Rodzina na zakupach
(0)

We wtorek, tj. 31 marca, odbyła się kolejna konferencja prasowa z udziałem premiera Polski, Mateusza Morawieckiego. Ogłosił on nowe obostrzenia w związku rozprzestrzeniającą się epidemią wirusa.

Reklama

Wprowadzony został wymóg zachowania co najmniej 2 metrów odległości pomiędzy osobami w przestrzeni publicznej, który dotyczy również rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą jedynie rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), osoby niepełnosprawne lub te, które nie mogą się samodzielnie poruszać. Do odwołania zakazano przebywania na plażach i terenach zielonych pełniących funkcje publiczne. Dotyczy to również parków, bulwarów i promenad.

Kolejną restrykcją jest ograniczenie liczby klientów mogących przebywać w sklepach, na targach oraz na poczcie. W sklepach i punktach usługowych limit wynosi 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia. Na targach – 3 klientów na 1 punkt handlowy, przy czym liczba osób przebywających w tego typu miejscach nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Natomiast dla placówek pocztowych limitem są 2 osoby na 1 okienko pocztowe.

Następnym ograniczaniem zostało uregulowane funkcjonowanie sklepów ogólnobudowlanych – w weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Zgodnie z komunikatem premiera hotele i inne miejsca noclegowe zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby na kwarantannie, w izolacji oraz personel medyczny. Zamknięte zostaną również zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu.

Ograniczeniem, który najmocniej dotknie młodzież, jest zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego pozwoli im na przebywanie w przestrzeni publicznej.

Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze