Zaloguj
Reklama

Nowa współpraca UNICEF i Ministerstwa Zdrowia

Autorzy: Jakub Dróbka
Wycieczka autokarem
Fot. Panthermedia
Wycieczka autokarem
(0)

Porozumienie między UNICEFem a Ministerstwem Zdrowia dotyczy głównie szczepień dla uchodźców z Ukrainy na terenie Polski.

Reklama

4,3 mln uchodźców, którzy przybyli do nas z Ukrainy, to głównie osoby starsze, kobiety i dzieci. Pomoc dla tej grupy jest niezbędna, aby zapewnić odpowiedni poziom zdrowia publiczengo w Polsce. Kampanie informacyjne są zatem niezwykle ważne w kwestii dostarczania rzetelnych wiadomości do często zagubionych i nie w pełni świadomych imigrantów.

W odpowiedzi na te potrzeby Ministerstwo Zdrowia i UNICEF zawiązują porozumienie, mające na celu doinformowanie na temat kalendarza szczepień w Polsce oraz korzyści wynikających z zaszczepienia dla uchodźców. Współpraca ma także pomóc w uzyskaniu dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej dla osób z niepełnosprawnościami.

Wspólnie z UNICEF chcemy pomagać ukraińskim dzieciom. Będziemy zachęcać do udziału w kalendarzu szczepień i starać się, by w pełni korzystały z uprawnień, podobnie jak polskie dzieci podkreślał Adam Niedzielski.

Mimo 95% wskaźnika zaszczepień u noworodków, boimy się, że liczba ta spadnie wraz z czasem. Kalendarz szczepień bowiem różni się w zależności od kraju. Ukrainśka Służba Zdrowia nie wymaga m.in. szczepień przeciw Pneumokokom. W Polsce to szczepienie jest obowiązkowe już w drugim miesiącu życia dziecka.

Dodatkowo program wsparcia zakłada też dostarczenie do Polski dodatkowych dawek szczepień (dostarczono już 50 tys. dawek szczepionek p/IPV przeciwko polio i 5 tys. dawek szczepionek p/WZW A), aby odciążyć nasz system Opieki Zdrowotnej. Ma być także rozwijany program profilaktyki przeciwepidemicznej poprzez szczepienia ochronne oraz pomoc w żywieniowa dla noworodków i ich matek. 

Dla dobra matek i dzieci, które musiały opuścić Ukrainę będziemy rozwijać współpracę i szukać nowych obszarów pomocy. Chcemy wspierać polski rząd w działaniach zapowiadał Rashed Mustafa Sarwar – koordynator UNICEF ds. Sytuacji Kryzysowych na rzecz Uchodźców w Polsce.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze