Zaloguj
Reklama

Niedobór żelaza a niedokrwistość

Badania krwi
Fot. ojoimages
Badania krwi
(0)

Niedokrwistość, zależnie od przyczyny, możemy podzielić na spowodowaną zaburzeniami wytwarzania czerwonych krwinek, spowodowaną większym rozpadem krwinek czerwonych oraz spowodowaną utratą krwi.

Reklama

Niedokrwistość z niedoboru żelaza należy do grupy niedokrwistości niedoborowych, które mieszczą się w grupie spowodowanej zaburzeniami wytwarzania krwinek czerwonych, co jest skutkiem zbyt małej ilości żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12 w organizmie.

Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną niedokrwistości u dzieci. Powoduje zaburzenia syntezy hemu w organizmie. Żelazo jest niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka, gdyż bierze udział w transporcie tlenu, systemach obronnych oraz w aktywowaniu układu krwiotwórczego. W 70% żelazo znajduje się we krwi człowieka i regulowane jest na drodze wchłaniania. Wydalanie natomiast, następuje między innymi wraz ze złuszczonymi komórkami przewodu pokarmowego.

Do głównych przyczyn niedokrwistości z niedoboru żelaza można zaliczyć niedokrwistość matki w czasie ciąży lub prowadzenia przez nią nieodpowiedniej diety, wcześniactwo, upośledzone wchłanianie oraz częste zakażenia, które zużywają żelazo enzymów tkankowych.
Charakterystyczne objawy to bladość, duszność, skłonność do szybkiego męczenia się, zahamowanie wzrostu czy przyrostu masy ciała, zawroty głowy, omdlenia, tachykardia, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, pierzchnięcie warg oraz inne zmiany błony śluzowej przełyku oraz jelit. [1]
 

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Niedokrwistości niedoborowe” M. Wróblewska- Kałużewska [w:] „Zarys propedeutki i pediatrii” pod red M. Wróblewskiej- Kałużewskiej i B. Werner, Oficyna Wydawnicza Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, 2009

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze