Zaloguj
Reklama

Niebieskie miasta w Polsce na Światowy Dzień Autyzmu

Wspólne spędzanie czasu
Fot. ojoimages
Wspólne spędzanie czasu
(5)

Dzisiaj 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Autyzmu. W tym dniu najważniejszym przesłaniem jest podonoszenie świadomości społeczeństwa na temat dziecięcego autyzmu.

Reklama

Autyzm, czyli całościowe zaburzenie rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Do podstawowych zaburzeń autystycznych należą: problemy z komunikacją i relacjami międzyludzkimi, problemy z wyrażaniem uczuć. W dzisiejszych czasach autyzm może być leczony na dwa sposoby: farmakologicznie oraz behawioralnie. Uważa, się iż nie istnieje lek, który w pełni będzie zwalczał chorobę. Autyzm dziecięcy odnosi się nie tylko do dzieci, ale do całego okresu życia. Gdy zaobserwujemy pierwsze objawy, należy jak najszybciej zareagować.

 

Do typowych objawów należą:

  • izolacja od otoczenia
  • niezdolnośc do relacji wśród rówieśników
  • stałe powtarzanie tych samych czynnosci
  • zaburzenia mowy
  • łatwośc zapamiętywania

 

Podstawowym leczeniem jest edukacja i terapia na tle behawioralnym. Natomiast w leczeniu farmakologicznym stosowane są neuroleptyki i leki antydepresyjne.

Dzisiaj w wielu miastach obchodzony jest ten dzień z kolorem niebieskim. Jest to symbol wyrażenia solidarności z chorymi. Sprawmy by ten dzień był wyjątkowy. Jeżeli mamy coś niebieskiego w garderobie, wykorzystajmy to. Wiele organizacji zbiera również datki na chorych. Pamiętajmy, nie ma leku na autyzm. Chorzy staczają długą drogę na terapiach, by mieć lepsze jutro. Zaświećmy im niebieską lampkę, by mogli przejść tą drogę ku lepszemu życiu.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze