Zaloguj
Reklama

Nie wyrzucaj zużytych leków do kosza.

Autorzy: Justyna Pujdak-Osik, Prezes Unii Farmaceutów – Właścicieli Aptek
tel. 0601-370-538, email: [email protected]
Tomasz Turzyński, On Board Public Relations
tel. 0509-777-719, email: ttu
Nie wyrzucaj zużytych leków do kosza.
Fot. medforum
(5)

Informacja prasowa: Eksperci Unii Farmaceutów – Właścicieli Aptek apelują, aby zużytych leków nie wyrzucać do śmieci. Najbezpieczniejszym miejscem do składowania takich leków jest lokalna apteka.

Reklama

 

 

 

Warszawa, dnia 31 lipca 2006 – W połowie lipca aptekarze zrzeszeni w Unii Farmaceutów – Właścicieli Aptek zaapelowali, by przed wyjazdem na urlop skonsultować ze swoim aptekarzem zawartość apteczki, którą zamierzamy zabrać na wakacje. Panujące od wielu dni upały mogą mieć negatywny wpływ na leki w domowych apteczkach, dlatego należy zadbać o zabezpieczenie ich przed światłem słonecznym i wysoką temperaturą. Ważne, by apteczka pozostawała w ciemnym i chłodnym miejscu. Zawartość domowej apteczki należy sprawdzać regularnie, a jeśli okaże się, że któryś z leków jest przeterminowany, należy się go pozbyć.

 

 „W związku z akcją zgłosiło się do mnie i moich kolegów z Unii Farmaceutów – Właścicieli Aptek po poradę bardzo wielu pacjentów. W rozmowach z nimi zwróciłam uwagę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie za sobą nieodpowiednie pozbywanie się zużytych bądź przeterminowanych leków. Leków absolutnie nie należy wyrzucać do śmieci! Niektóre leki to kolorowe pastylki, które mogą zainteresować dzieci bawiące się na podwórku. Nie należy również wysypywać, ani wylewać leków do toalet, ponieważ mogą trafić do wód gruntowych. Przeterminowane lekarstwa są odpadem niebezpiecznym i należy je utylizować w odpowiednich warunkach. Obecnie w większości aptek znajdują się pojemniki na przeterminowane leki, do których możemy wrzucać zużyte leki” – mówi Justyna Pujdak-Osik, Prezes Unii Farmaceutów – Właścicieli Aptek.

Unia Farmaceutów – Właścicieli Aptek jest organizatorem Ogólnopolskiego Programu na rzecz Bezpiecznego Stosowania Leków. Program ma za zadanie promować bezpieczeństwo w zakresie zaopatrywania się, stosowania i przechowywania leków oraz przeciwdziałać niekontrolowanej dystrybucji leków. Celem Programu jest także przekonanie polskiego społeczeństwa o tym, że gwarancję bezpieczeństwa w zakresie dystrybucji leków stanowią fachowo prowadzone apteki.

Unia Farmaceutów – Właścicieli Aptek została zarejestrowana 27 sierpnia 2003 r.
Podstawowym celem związku farmaceutów jest ochrona praw i reprezentowanie interesów polskich aptekarzy. Unia zamierza budować wizerunek aptekarza jako zawodu zaufania publicznego oraz informować i edukować społeczeństwo na temat ważnej roli społecznej aptek. Obecnie członkostwo w związku deklaruje około 200 właścicieli aptek.
Unia działa na podstawie ustawy o organizacjach pracodawców i od 23 września 2003 r. jest członkiem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”.
Prezesem zarządu jest obecnie mgr farm. Justyna Pujdak-Osik, przewodnicząca komisji koncesyjnej Warszawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • On Board Public Relations Sp. z o.o.

Reklama
(5)
Komentarze