Zaloguj
Reklama

Napady padaczkowe, drgawki – dlaczego są obecne u dziecka?

Autorzy: Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testdna.pl
Uśmiechnięte dziecko
Fot. panthermedia
Uśmiechnięte dziecko
(0)

Padaczka jest chorobą, na którą cierpi ok. 50 milionów osób na świecie [1], w tym wiele dzieci. Napady padaczkowe to przede wszystkim drgawki, a u niektórych chorych także np. chwilowe utraty świadomości. Wiążą się one z kłopotami i nieprawidłowościami w pracy mózgu. Co może powodować padaczkę i drgawki? Możliwe przyczyny to m.in. urazy głowy, guz mózgu, wady OUN czy wrodzona choroba metaboliczna.

Reklama

Padaczka – na czym polega i jakie ma objawy?

Padaczka to zaburzenie neurologiczne, które wiąże się z występowaniem napadów padaczkowych. W czasie takiego napadu mózg osoby chorej nie pracuje prawidłowo – w komórkach nerwowych występują wyładowania elektryczne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że jeden napad padaczkowy wcale nie musi oznaczać padaczki.

Jak przebiega napad padaczkowy? Oprócz drgawek i skurczy mięśni mogą w jego czasie wystąpić też np. chwilowa utrata świadomości, utrata przytomności, bezdech, wzrost lub spadek napięcia mięśniowego. Czasami obecne są tylko te inne objawy, a drgawki nie występują [2].

Wady OUN, urazy głowy i inne przyczyny padaczki

Wystąpienie padaczki u dziecka może być spowodowane uszkodzeniem mózgu, które powstało w życiu płodowym lub podczas porodu (np. związane z niedotlenieniem). Obecność tej choroby może być wywołana też guzem mózgu, urazem głowy po uderzeniu czy upadku lub wadami OUN (ośrodkowego układu nerwowego). Czasami padaczka wiąże się też z obecnością choroby zakaźnej i neuroinfekcyjnej, np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. 

Choroba wrodzona – ona też może być przyczyną padaczki

Chodzi przede wszystkim o choroby metaboliczne, np. chorobę syropku klonowego czy fenyloketonurię. Tego typu schorzenia charakteryzują się nieprawidłowym przekształcaniem niektórych substancji w organizmie, co może powodować ich niedobory lub nagromadzenie (m.in. właśnie w mózgu dziecka). Choroby wrodzone mogą objawiać się również zawrotami głowy, nadpobudliwością czy zaburzeniami wzrostu i rozwoju.
Napady nieświadomości lub silnych drgawek obserwowane są też przy zespole Dravet. To ciężka wrodzona padaczka, której pierwszy napad pojawia się najczęściej już w pierwszych 6 miesiącach życia.

Czy da się szybko zdiagnozować tego typu schorzenia, być może nawet przed wystąpieniem pierwszego napadu padaczkowego, i uchronić życie dziecka? Tak – to możliwe dzięki nowoczesnym badaniom genetycznym w kierunku kilkudziesięciu chorób wrodzonych. 

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • [1] J. Jędrzejczak: Padaczka stare i nowe wyzwania. „Postępy Nauk Medycznych” 2012, t. 25, nr 1, s. 46.
    [2] S. Jóźwiak: Dziecko z padaczką w szkole i przedszkolu. Informacje dla pedagogów i opiekunów. Warszawa 2009, s. 9-11.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze