Zaloguj
Reklama

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało nowe rozwiązania w medycynie szkolnej

Dzieci wracające ze szkoły
Fot. panthermedia
Dzieci wracające ze szkoły
(0)

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł oraz wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko poinformowali o nowych rozwiązaniach w medycynie szkolnej. Nowy projekt resortu zdrowia wprowadza wiele nowości związanych m.in. ze szkolnymi gabinetami zdrowotnymi oraz dentystycznymi.

Reklama

Minister zapowiedział wprowadzenie trzech elementów nowego systemu w medycynie szkolnej:

  • szkolnych gabinetów zdrowotnych, prowadzonych przez pielęgniarkę, bądź higienistkę szkolną,
  • szkolnych gabinetów dentystycznych, które będą zlokalizowane na terenie szkół,
  • dentobusów świadczących pomoc i wsparcie dentystyczne w szkołach, które będą za małe, aby w nich otworzyć gabinet dentystyczny.

Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że zostanie skierowany do konsultacji publicznej projekt założeń do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia poinformowała, że w nowym projekcie pojawią się również założenia dot.:

  • zasad współpracy szkolnych gabinetów z właściwym lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej,
  • tworzenia schematów systemu medycyny szkolnej w oparciu o doświadczenia Instytutu Matki i Dziecka,
  • podziału odpowiedzialności w sposobie finansowania pomiędzy budżetem państwa, budżetu samorządów a płatnika publicznego.

Program Ministerstwa ma zostać wdrożony w ciągu pięciu lat. Przewidziano w nim utworzenie gabinetów dentystycznych w szkołach wraz z wyposażeniem oraz zakup dentobusów, początkowo jednego na województwo.

Wiceminister podkreśliła, że trzeba na nowo zdefiniować rolę oraz zadania pielęgniarki, higienistki szkolnej i lekarza dentysty opiekującego się dziećmi.

Istotnym elementem nowej ustawy ma być wprowadzenie koordynacji opieki nad dzieckiem w szkole z zespołem podstawowej opieki zdrowotnej, pod którego opieką jest dziecko. Ma być to najlepszy sposób na zwiększenie efektywności działania medycyny szkolnej. Umożliwi to uzyskanie przez pielęgniarkę środowiska nauczania lub higienistkę szkolną informacji od POZ na temat chorób przewlekłych dziecka i sposobu leczenia (np. w przypadku leczenia dzieci z cukrzycą).

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze