Zaloguj
Reklama

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło raport na temat cukru, otyłości i konsekwencjami z tym związanymi

Cukier i suplementy diety
Fot. medforum
Cukier i suplementy diety
(0)

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło raport „Cukier, otyłość – konsekwencje” w ramach programu „Planuję Długie Życie”. Pokazał on, że znacząco wzrosło spożycie cukru w ciągu ostatnich 10 latach, co może skutkować dużym zagrożeniem dla zdrowia!

Reklama

Statystyki są zatrważające, znacząco zwiększyliśmy spożycie cukru przetworzonego w ostatnich 10 latach, np. w słodkich przekąskach oraz gotowych potrawach i to aż o 12 kg rocznie więcej! Zwiększyła się również dynamika sprzedaży napojów energetycznych, izotonicznych i napojów gazowanych innych niż woda, bowiem ok. 30% dzieci w wieku 8 lat spożywa napoje gazowane co najmniej raz w tygodniu, a ok. 67% nastolatków spożywa napoje energetyczne.

Spożycie cukru wpływa na otyłość

Nadmierne spożycie cukru jest główną przyczyną otyłości, która według danych z 2016 roku dotyczy już 23% kobiet i 25% mężczyzn, z kolei nadwaga jest problemem, z którym zmaga się 53% kobiet i 68% mężczyzn. Wynika stąd, że aż 3 na 5 dorosłych Polaków ma nadwagę, a co 4. jest otyły. Równie niepokojące są dane dotyczące dzieci i młodzieży do 20. roku życia – 44% chłopców i 25% dziewcząt ma nadwagę, z kolei otyłość dotyczy 13% chłopców i 5% dziewcząt.

Nadwaga i otyłość główną przyczyną zachorowania nie tylko na cukrzycę!

Nadwaga i otyłość są główną przyczyną zachorowalności na cukrzycę typu 2. W 65% przypadków wynika ona z nadwagi, a w 13-16% populacji pacjentów dotyczy osób otyłych. Z nadwagą są związane również inne schorzenia, np. choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Warto zauważyć, że przez otyłość nie tylko chorujemy, lecz także przedwcześnie umieramy. Szacuje się, że w Polsce blisko 1400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem. Osoba, której zgon można powiązać z konsekwencjami spożycia takich napojów, żyje średnio o ok. 15 lat krócej.

Kampania „Planuję Długie Życie”

Celem kampanii „Planuję Długie Życie” przygotowanej przez ministerstwo jest poprawa stanu wiedzy Polaków na temat postaw prozdrowotnych przeciwdziałających i zapobiegających zachorowaniom na nowotwory, w szczególności stanu wiedzy dzieci i młodzieży do lat 25 oraz zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze