Zaloguj
Reklama

Meningokoki oporne na chinolony – nowy problem zdrowotny

Meningokoki oporne na chinolony – nowy problem zdrowotny
Fot. medforum
(0)

W USA opisano trzy przypadki inwazyjnej choroby meningokokowej spowodowane przez serotyp B Neisseria meningitidis, który w badaniach mikrobiologicznych okazał się silnie oporny na ciprofloksacynę.

Reklama

Meningokok, czyli bakteria Neisseria meningitidis powoduje groźne dla życia zakażenia, ale zwykle nie wykazywała wysokiej oporności na powszechnie stosowane antybiotyki. Niestety ta cecha meningokoków wydaje się zmieniać. W USA opisano właśnie trzy przypadki inwazyjnej choroby meningokokowej (w stanach North Dakota i Minnesota), spowodowane przez serotyp B Neisseria meningitidis, który w badaniach mikrobiologicznych okazał się silnie oporny na ciprofloksacynę. Może to stanowić poważny problem zdrowotny, zwłaszcza że serotyp B jest szczepem przeciwko któremu nadal nie ma w pełni skutecznej szczepionki.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Wu HM, Harcourt BH, Hatcher CP, Wei SC, Novak RT, Wang X, Juni BA, Glennen A, Boxrud DJ, Rainbow J, Schmink S, Mair RD, Theodore MJ, Sander MA, Miller TK, Kruger K, Cohn AC, Clark TA, Messonnier NE, Mayer LW, Lynfield R.: N Engl J Med. 2009 Feb 26;360(9):

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze