Zaloguj
Reklama

Maleńki człowiek z wielkim bagażem

Autorzy: Informacja prasowa ExpertPR
Niemowlę
Fot. ojoimages
Niemowlę
(0)

Prawie 600 polskich rodziców wcześniaków podzieliło się swoimi odczuciami na temat przygotowania do opieki nad dziećmi, które urodziły się przed terminem. Co drugi wcześniak urodzony w Polsce przebywa po urodzeniu w szpitalu dłużej niż 2 miesiące.

Reklama

Jak wynika z ankiety, zdecydowana większość rodziców nie przypuszczała, że dziecko może urodzić się przedwcześnie i nie była przygotowana do opieki nad maleństwem.

Ankietowani zgodnie doceniają pomoc neonatologów i pielęgniarek przy opiece nad dzieckiem. Aż 35% wcześniaków bardzo często lub niemal cały czas przechodzi infekcje dolnych dróg oddechowych. Najczęściej są to zapalenia płuc i zaplenia oskrzeli, które dla dzieci urodzonych przed terminem mogą być bardzo groźne. Przechodzi je nawet połowa wcześniaków w pierwszych miesiącach życia.

Często Ci, którzy na co dzień nie mają do czynienia z wcześniakami nie zdają sobie sprawy z problemów, jakie wiążą się z porodem przedwczesnym.

Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży, podczas gdy prawidłowa ciąża trwa około 40 tygodni. W Polsce co roku na świat przychodzi ok. 26 000 wcześniaków. Masa urodzeniowa części z nich jest mniejsza niż 1 000 gramów i mieści się na dłoni dorosłego człowieka.

Reklama
(0)
Komentarze