Zaloguj
Reklama

Maleńki człowiek z wielkim bagażem

Autorzy: Informacja prasowa ExpertPR
Maleńki człowiek z wielkim bagażem
Fot. ojoimages
(0)

Prawie 600 polskich rodziców wcześniaków podzieliło się swoimi odczuciami na temat przygotowania do opieki nad dziećmi, które urodziły się przed terminem. Co drugi wcześniak urodzony w Polsce przebywa po urodzeniu w szpitalu dłużej niż 2 miesiące.

Reklama

Jak wynika z ankiety, zdecydowana większość rodziców nie przypuszczała, że dziecko może urodzić się przedwcześnie i nie była przygotowana do opieki nad maleństwem.

Ankietowani zgodnie doceniają pomoc neonatologów i pielęgniarek przy opiece nad dzieckiem. Aż 35% wcześniaków bardzo często lub niemal cały czas przechodzi infekcje dolnych dróg oddechowych. Najczęściej są to zapalenia płuc i zaplenia oskrzeli, które dla dzieci urodzonych przed terminem mogą być bardzo groźne. Przechodzi je nawet połowa wcześniaków w pierwszych miesiącach życia.

Często Ci, którzy na co dzień nie mają do czynienia z wcześniakami nie zdają sobie sprawy z problemów, jakie wiążą się z porodem przedwczesnym.

Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży, podczas gdy prawidłowa ciąża trwa około 40 tygodni. W Polsce co roku na świat przychodzi ok. 26 000 wcześniaków. Masa urodzeniowa części z nich jest mniejsza niż 1 000 gramów i mieści się na dłoni dorosłego człowieka.

Reklama
(0)
Komentarze