Zaloguj
Reklama

Małe dziecko kontra ekran telefonu – WHO ostrzega!

Używanie smartfona
Fot. shutterstock
Używanie smartfona
(0)

Coraz młodsze dzieci chętnie sięgają po smartfony. Rodzice niejednokrotnie nie widzą w tym nic złego, jednak WHO ma na ten temat zupełnie inne zdanie.

Reklama

Coraz więcej dzieci w wieku niemowlęcym i przedszkolnym ma problemy ze wzrokiem oraz zdiagnozowaną nadwagę. Najnowsze zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia WHO wskazują, że dzieci do 2. roku życia nie powinny patrzeć na ekran smartfona/tabletu/komputera czy telewizora, zaś dzieci do 5. roku życia przed urządzeniami elektronicznymi powinny spędzać maksymalnie godzinę dziennie.

Spędzanie czasu przed ekranem wpływa szkodliwie nie tylko na wzrok dzieci, ale również skutecznie zniechęca do aktywności fizycznej i kontaktu z drugim dzieckiem. Dzieci do 4. roku życia powinny spędzać co najmniej 3 godziny dziennie na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych – zabawie, spacerach, bieganiu. Jak wskazuje WHO, brak aktywności fizycznej u dzieci jest głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko śmiertelności wśród małych dzieci. Kolejnym, ważnym problemem wynikającym z nadmiernego spędzania czasu przed ekranem urządzeń elektronicznych są zaburzenia snu – koszmary senne, nocne mary towarzyszą dzieciom, które nagminnie oglądają filmy na urządzeniach elektronicznych. Warto zastanowić się nad ilością czasu spędzanego przez dziecko przed ekranem urządzenia elektronicznego. Wspólny spacer, wycieczka czy czytanie bajek mogą okazać się znacznie lepsze niż wielogodzinne siedzenie przed ekranem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze