Zaloguj
Reklama

Kolka u niemowlaka

Sen u niemowlaka
Fot. ojoimages
Sen u niemowlaka
(5)

Kolka u niemowląt to napadowo-kurczowy ból, który trwa od kilku do kilkunastu minut. Zazwyczaj występuje między 3. a 4. miesiącem życia.

Reklama

Częściej pojawia się u dzieci “sztucznie” karmionych. Brzuszek dziecka robi się wzdęty i bolesny. Dziecko zaczyna przeraźliwie płakać, krzyczeć, bardzo trudno je uspokoić.

Atak kolki pojawia się nagle i może trwać od kilku minut do kilku godzin. Zwykle pojawia się w 3. tygodniu życia i trwa przez 3 miesiące - może także doskwierać starszym niemowlętom. Zazwyczaj występuje w godzinach popołudniowych i wieczornych. Najbardziej intensywne napady kolki przypadają na 6-8 tydzień życia.

Niedojrzałość układu pokarmowego (nieprawidłowa praca jelit, odreagowanie nadmiaru bodźców, problemy z trawieniem), łykanie powietrza w czasie jedzenia, wrażliwość na niektóre pokarmy to główne przyczyny kolek.

Aby zapobiegać atakom kolek:

  • należy dbać o dietę (u kobiet karmiących),
  • nie wolno dopuszczać do łykania powietrza przy karmieniu,
  • przy karmieniu butelką należy stosować dobrej jakości smoczki dostosowane do wieku dziecka,
  • należy dbać o to by dziecku odbiło się po jedzeniu (dotyczy to głównie dzieci karmionych butelką),
  • zalecane jest kładzenie niemowlęcia na brzuszku.

Przy ataku kolki należy wziąć dziecko na ręce i przytulić - bliskość złagodzi cierpienie. Zaleca się masowanie brzuszka dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegara, pomaga także przyłożony do brzuszka termofor. Rozluźnienie przyniesie także ciepła kąpiel.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze