Zaloguj
Reklama

Kolka niemowlęca związana z migreną matki

Autorzy: Anna Pyka
Niemowlę
Fot. ojoimages
Niemowlę
(5)

Wyniki badań przeprowadzonych przez neurologów z University of California pokazują, że dzieciom matek cierpiących na migrenę, częściej dolegają kolki dziecięce, niż dzieciom matek, które nigdy nie chorowały na tę dolegliwość.

Reklama

Kolka, lub nadmierny płacz u zdrowego niemowlęcia, od dawna wiązane są z problemami żołądkowo-jelitowymi i przypuszczalnie spowodowane są czymś, co dziecko zjadło. Jednakże, pomimo wielu badań, nie udowodniono ostatecznie połączenia pomiędzy kolkami niemowląt a problemami żołądkowo-jelitowymi.

Naukowcy zbadali 154 młode matki, pytając je o dolegliwości związane z migreną oraz zachowania niemowląt. Ryzyko kolek u dziecka wzrosło dwa i pół raza, gdy matka cierpiała na dolegliwości migrenowe. Ogólnie rzecz biorąc, 29 procent dzieci, których matki miały migreny cierpiało na kolki.

Dzieci z kolką mogą być bardziej wrażliwe na bodźce napływające z ich otoczenia, tak samo jak osoby cierpiące na migrenę. Mają trudności z radzeniem sobie z jasnym, zimnym i hałaśliwym światem, ponieważ przyzwyczajone są do ciemnego, ciepłego, przytłumionego życia wewnątrz macicy.

Wyniki zostaną zaprezentowane na dorocznym zjeździe neurologów, który odbywa się w kwietniu, w Nowym Orleanie.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • University of California, San Francisco (UCSF), 20.02.2012

Reklama
(5)
Komentarze