Zaloguj
Reklama

Kleszcz u dziecka – cenne rady

Ukąszenie kleszcza
Fot. iStock
Ukąszenie kleszcza
(0)

Jak pokazuje praktyka chirurgiczna, kleszcz należy do najczęstszych ciał obcych usuwanych ze skóry dzieci w miesiącach letnich. Nie każdy kleszcz przyssany do skóry malucha oznacza niebezpieczeństwo  nie należy więc zawczasu się denerwować. Oto spis porad, jak postępować, by dziecko nie złapało kleszcza oraz jak zareagować, gdy się to jednak wydarzy.

Reklama

Najczęściej występujące w Polsce choroby odkleszczowe to borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Zakażenie następuje wskutek ugryzienia kleszcza (pajęczaka żyjącego w Europie, Azji i Ameryce Południowej).

Ważne! Szacuje się, że na boreliozę zachoruje 0,5-1,5% osób ugryzionych przez kleszcze. W większości przypadków organizm samodzielnie usuwa bakterie, a infekcja nie wymaga leczenia. Tak więc nie każde ukąszenie kleszcza oznacza wystąpienie objawów boreliozy.

Dziecko i kleszcz

W przypadku najmłodszych kleszcz najczęściej umiejscawia się w obszarze głowy, szyi oraz pach. Celem zminimalizowania ryzyka zachorowania na boreliozę ugryzionego przez kleszcz dziecka jest szybkie jego usunięcie ze skóry.

Jak pokazują statystyki, u niemal 80% dzieci po ugryzieniu kleszcza pojawia się rumień wędrujący bądź limfocytoma, najczęściej na obszarze ucha lub okolic. Około 10% dzieci zapada na zapalenie opon mózgowych, u około 10% pojawiają się objawy stawowe.

Jak uchronić dziecko przed kleszczem?

Ze względu na ryzyko przenoszenia przez kleszcze wirusa, który wywołuje odkleszczowe zapalenie mózgu, zaleca się, by na obszarze wzmożonego jego występowania zaszczepić profilaktycznie dziecko przeciwko tej chorobie.

Pamiętaj o kilku zasadach:

  1. Na spacer tylko w zakrytym obuwiu – kleszcze lubią klimat wilgotny. Najbardziej aktywne są rano i w południe.
  2. Na spacer w jasnym ubraniu – łatwiej będzie można dostrzec czarnego kleszcza. Po spacerze należy wytrzepać porządnie ubranie.
  3. Stosować środki służące do odstraszania kleszczy (dostępne są w formie płynu, sprayu).

Ważne! Można samemu wykonać środek odstraszający. Kleszcze nie przepadają za zapachami goździkowym, migdałowym, paczulowym i miętą pieprzową (olejek można rozcieńczyć z olejem roślinnym: 5 kropelek olejku w 50 ml oleju).

  1. Przed wieczornym myciem należy obejrzeć dokładnie całe ciało dziecka.

Co robić, gdy kleszcz już ukąsił?

  1. Po zauważeniu kleszcza na ciele dziecka należy niezwłocznie go usunąć i zdezynfekować miejsce po ugryzieniu. W aptece dostępne są kleszczołapki do usuwania kleszczy. W przypadku gdy nie umiemy bądź boimy się usunąć kleszcza, należy pojechać do najbliższej placówki medycznej.
  2. Usuniętego kleszcza powinno się oddać do badania.

Ważne! Badanie może w zasadzie w 100% wykluczyć zakażenie boreliozą oraz kleszczowym zapaleniem mózgu u dziecka. Kleszcze mogą przenosić również inne niebezpieczne dla dzieci choroby (babeszjoza i anaplazmoza).

  1. Po 4-6 tygodniach od ugryzienia warto zbadać dziecko pod kątem ewentualnego zakażenia.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Godek A.: Borelioza i inne choroby przenoszone przez kleszcze. Wydawnictwo Borgis. Warszawa 2016.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze