Zaloguj
Reklama

Kalendarz szczepień w pierwszym roku życia dziecka

Siedzące dzieci
Fot. panthermedia
Siedzące dzieci
(0)

Szczepienia były krokiem milowym w pokonaniu wielu chorób – to właśnie dzięki nim udało się ograniczyć rozprzestrzenianie się polio, odry i innych chorób, które dziesiątkowały ludność.

Reklama

Kalendarz szczepień – co to takiego

Kalendarz szczepień to prawnie uregulowany harmonogram, który wskazuje jakie szczepienia i w jakiej kolejności są zalecane do przeprowadzenia w danym okresie życia dziecka. Kalendarz szczepień obowiązków wykazuje te ze szczepień, które należy wykonać obowiązkowo – unikanie szczepienia grozi karą administracyjną.

Pierwszy rok życia dziecka – jakie szczepienia

Kalendarz szczepień ulega modyfikacji dla poszczególnych roczników – stąd rodzice mogą być zdziwieni, że dzieci młodsze szczepione są wg innego harmonogramu niż ich starsze rodzeństwo. Kalendarz szczepień dla dzieci urodzonych w 2022 roku wygląda następująco:

  • Pierwsza doba po urodzeniu – szczepienie przeciwko gruźlicy (BCG) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV)
  • 2 miesiąc życia – druga dawka szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV), szczepienie przeciwko pneumokokom, szczepienie DTP (błonica, tężec krztusiec) oraz pierwsza dawka szczepionki Hib – przeciwko Haemophilus influanze typu b. 
  • 3 miesiąc życia – szczepionka przeciwko polio 
  • Pomiędzy 2 a 6 miesiącem życia dziecko przyjmuje szczepionkę RV – przeciwko rotawirusom
  • Pomiędzy 2 a 6 miesiącem – podawane są kolejne dawki szczepionki DTP, HiB i przeciwko pneumokokom
  • 7 miesiąc życia – dawka przypominająca przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV)

Dodatkowo, w puli szczepień dodatkowych, zalecanych (ale nie obowiązkowych) znajduje się szczepienie przeciwko grypie (po ukończonym 6 miesiącu życia) oraz przeciwko meningokokom MenB i MenACWY lub MenC, dostępne do podania od 2 miesiąca życia. 

Pamiętajmy, że kwalifikację do szczepienia przeprowadza wyłącznie lekarz pediatra.

Idąc na szczepienie nie zapomnijmy o książeczce zdrowia dziecka – to w niej znajdzie się wpis dotyczący daty i rodzaju podanej szczepionki, wraz z jej numerem seryjnym.

Pamiętaj! Masz prawo pytać – jeśli boisz się zaszczepić dziecko, nie wiedz czym są niepożądane odczyny poszczepienne, które mogą wystąpić po każdym szczepieniu – porozmawiaj z lekarzem, który rozwieje Twoje wątpliwości i odpowie na wszystkie pytania.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze