Zaloguj
Reklama

Jak złagodzić ból podczas ząbkowania?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Płaczące dziecko odczuwające ból
Fot. medforum
Płaczące dziecko odczuwające ból
(5)

Ząbkowanie jest trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Niestety, ból związany z rośnięciem zębów może być bardzo dokuczliwy, dlatego warto zapoznać się ze sposobami, dzięki którym uda się pomóc dziecku.

Reklama

Pierwszym sposobem jest wykorzystanie łagodzącego działania zimna. Można umieścić czystą, zmoczoną ścierkę w zamrażarce do czasu jej schłodzenia. Dziecko będzie z przyjemnością ją gryzło, gdyż zimny materiał zadziała jak masaż na dziąsła oraz znieczuli ból. Można też wykorzystać schłodzone smoczki lub gryzaki. Na rynku są dostępne specjalne schładzane gryzaki.

Pomóc może również wywieranie nacisku na zęby. Pozwala to odciągnąć mózg od bólu spowodowanego ząbkowaniem. Jeśli z jakiegoś powodu dziecko nie chce używać schłodzonego gryzaka, można mu podać standardowy gryzak.

Ulgę przynosi również pocieranie dziąseł dziecka. Można również spróbować specjalnych żelów, które miejscowo znieczulają. Są one dostępne w aptekach bez recepty. Należy pamiętać, żeby nie stosować tych zawierających benzokainę. Jeśli żaden z tych sposobów nie działa, można zastosować leki przeciwbólowe. Muszą być one przepisane przez lekarza i stosowane zgodnie z jego zaleceniami. Jeśli leki nie uśmierzą bólu w ciągu 24 godzin, należy skonsultować się z pediatrą.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze