Jak uchronić dziecko przed grypą w przedszkolu?

Sezon zachorowań na grypę zbliża się wielkimi krokami. Niebezpieczeństwo sezonowej epidemii dotyczy miejsc, w których gromadzi się sporo osób z grup ryzyka. Do takich miejsc możemy zaliczyć przedszkola.
Każdy rodzic, którego pociecha uszczęszcza do przedszkola, ma doświadczenia związane z wystąpieniem przedszkolnych epidemii, np. ospy, świnki lub grypy.
Problem z grypą polega na tym, że w małych przedszkolnych epidemii można się spodziewać co sezon.
Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z chorą osobą.
Jak można uchronić dzieci przed niebezpieczeństwem zachorowania?
Najlepszą metodą są szczepienia ochronne. Jest to bezpieczna metoda, którą można stosować już u sześciomiesięcznych dzieci. Jeśli przedszkolak nie ma przeciwwskazań, może być zaszczepiony tak samo jak jego rodzice. Małe dzieci zaliczają się do grupy ryzyka zachorowania na grypę, dlatego osoby z najbliższego otoczenia także powinny się zaszczepić. Ma to na celu minimalizację szans na infekcje i ochrona całej rodziny.
Strategia tzw. kokonu ochronnego powinna być także stosowana wśród pracowników przedszkola - nauczycieli, opiekunów, którzy mają bezpośredni kontakt z dziećmi.
Należy także pamiętać o podstawowych zasadach higieny:
- częstym i dokładnym myciu rąk przed spożywaniem posiłków
- wycieraniu nosa w chusteczki higieniczne
Jeśli w przedszkolu dojdzie do epidemii grypy, a dziecko jest jeszcze zdrowe - zaleca się, aby zostało w domu. Zmniejsza to szanse na zachorowanie.
W przypadku złapania infekcji, należy zapewnić dziecku odpowiednią opiekę lekarską i domową.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Głubczycach