Zaloguj
Reklama

Jak myć pierwsze zęby u dziecka?

Mycie zębów z dzieckiem
Fot. pantherstock
Mycie zębów z dzieckiem
(0)

Pojawienie się pierwszych zębów to długo wyczekiwany moment. Nareszcie po tygodniach marudzenia, płakania i bólu pojawia się upragniony pierwszy ząbek. Jak pielęgnować pierwsze zęby? Dlaczego jest to tak ważne?

Reklama

Pierwsze ząbki u dziecka (najczęściej dolne jedynki) pojawiają się ok. szóstego miesiąca życia. Tuż po nich wyrastają kolejne ząbki aż do momentu, kiedy cała buzia dziecka wypełni się białymi „perełkami”. Ważne jest, aby już od pojawienia się pierwszego ząbka dbać o higienę jamy ustnej dziecka i wprowadzać dobre nawyki, które zaprocentują w przyszłosci.

Na początek mycie zębów może odbywać się przy pomocy specjalnej, silikonowej szczoteczki lub silikonowej nakładki na palec, którą można spokojnie wkładać do buzi dziecka. Miękki i delikatny silikon pozwala na skuteczne usunięcie osadu przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości podrażnienia dziąseł.

Gdy pojawi się więcej ząbków, warto zainwestować w szczoteczkę z miękkim włosiem przeznaczoną dla dzieci w przedziale 0-2 lata. Nie zapominajmy o paście. Na rynku dostępnych jest szereg past do zębów przeznaczonych dla maluchów i ich delikatnych, pierwszych ząbków. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pasty? Wg wytycznych Polskiego Towarzystwa Endodontycznego można stosować pasty z fluorem, którego stężenie nie przekracza 500 ppm jonów fluorkowych. Jeśli nie czujemy się pewnie w używaniu pasty z fluorem, warto sięgnąć po specjalne pasty niezawierające tego związku, które również są dostępne na rynku. 

Jak myć ząbki?

Najwygodniej, jeśli swoje małe dziecko posadzisz u siebie na kolanach. Delikatnie zachęcaj dziecko do otwarcia ust i powoli, delikatnie staraj się czyścić ząbki. Pamiętaj – zachętą do tej czynności może być „podglądanie” jak Ty, Drogi Rodzicu, myjesz swoje zęby. Dzieci to naśladowcy – obserwując, jak rodzice myją swoje zęby, istnieje duża szansa, że dziecko będzie chciało Was naśladować. Nie obawiaj się, jeśli dziecko połknie pastę – używanie niewielkiej ilości pasty nie zagraża zdrowiu dziecka. Wprowadzenie zdrowych nawyków pozwoli na ograniczenie możliwości wystąpienia chorób jamy ustnej w przyszłości.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze