Zaloguj
Reklama

Impulsywność rodziców związana z negatywnymi emocjami i problematycznymi zachowaniami u małych dzieci

Autorzy: Anna Pyka
Płacz u dziecka
Fot. ojoimages
Płacz u dziecka
(0)

Wyniki badań pokazują, że dzieci rodziców, którzy często wyrażają gniew i nadmiernie reagują, zachowują się niegrzecznie i łatwiej się denerwują.

Reklama

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Oregon State University i jest ważnym krokiem w zrozumieniu złożonego związku, pomiędzy genetyką a środowiskiem domowym.

Naukowcy obserwowali dzieci w dziewiątym, osiemnastym i dwudziestym siódmym miesiącu życia. Zauważyli, że rodzice adpocyjni, którzy mieli tendencję do nadmiernego reagowania, szybciej się denerwowali gdy dzieci popełniały błędy.

Miało to negatywny wpływ na dzieci, które częściej okazywały negatywne emocje i zachowywały się niegrzecznie, niż inne dzieci w ich wieku.

Istotne jest tutaj również uwarunkowanie genetyczne, ponieważ większa skłonność do tego typu zachowań prezentowały dzieci, których biologiczne matki również nadmiernie reagowały.

Badania jednoznacznie wykazują, że dzieci z podwyższonym poziomem negatywnej emocjonalności w tych wczesnych latach, mają większe trudności z utrzymaniem zrównoważonego stanu emocji. Dzieci z takich rodzin często wykazują więcej zachowań  sprawiających problemy wychowawcze, szczególnie gdy są w wieku szkolnym.

Wyniki zostały opublikowane w najnowszym wydaniu czasopisma “Development and Psychopathology”.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Development and Psychopathology, 2012; 24 (01): 167 DOI: 10.1017/S0954579411000757

Reklama
(0)
Komentarze