Zaloguj
Reklama

Gorączka u malucha

Gorączka u dziecka
Fot. Pantherstock
Gorączka u dziecka
(0)

Gorączka jest sytuacją podwyższenia wewnętrznej temperatury ciała w stosunku do norm dobowych.

Reklama

W przypadku dzieci, dzienne normy wahania temperatury są większe niż u dorosłego człowieka, stąd o gorączce możemy mówić począwszy od 38 stopni C.

U noworodków i niemowląt, pomiaru temperatury dokonuje się w odbycie, gdyż jest to dokładniejszy i bardziej miarodajny pomiar. U starszych dzieci stosuje się pomiar temperatury w ustach, rzadziej w uchu.

Głównymi przyczynami gorączki są zakażenia bakteryjne i wirusowe jednak może być ona również objawem innych schorzeń. Wysokość gorączki u dziecka, nie musi świadczyć o ciężkości choroby ze względu na niedojrzały i niestabilny system termoregulacji. W związku z tym, delikatne infekcje mogą skutkować bardzo wysoką gorączką a poważne zakażenia mogą jej nawet nie wywoływać.

W sytuacji wystąpienia gorączki i dziecka poniżej trzeciego miesiąca życia, bezwzględnie i każdorazowo wskazana jest kontrola lekarska ze względu na małą zdolność dziecka do walki z infekcją. Jeśli u dziecka wystąpi gorączka, należy podawać mu płyny, nie ubierać za ciepło (jeśli występują dreszcze, okryć kocem do czasu ich ustąpienia), należy zwracać uwagę na stan ogólny dziecka (świadomość, reakcję na przytulenie, kolor skóry).

Jeśli spadek temperatury nie jest powodem spadku apatii i senności, należy zgłosić się do lekarza, gdyż może rozwijać się poważniejsza infekcja.[1]

Reklama
(0)
Komentarze