Zaloguj
Reklama

GIF wycofuje z obrotu lek Febrisan

Farmaceuta
Fot. panthermedia
Farmaceuta
(0)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny powiadomił o wycofaniu z obrotu leku Febrisan w formie proszku musującego o numerze serii: 373648 z datą ważności 01.2019. Lek stosowany jest głównie w czasie przeziębienia i grypy.

Reklama

W dniu 16 stycznia 2018 r. do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła decyzja własna podmiotu odpowiedzialnego o wycofaniu z obrotu ww. serii produktu leczniczego Febrisan. Decyzja została podjęta w związku z otrzymaniem wyniku poza specyfikacją w próbie archiwalnej w zakresie zawartości paracetamolu. - czytamy w uzasadnieniu Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Lek Febrisan zawiera paracetamol, witaminę C (kwas askorbinowy) oraz chlorowodorek fenylefryny.

Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu objawów przeziębienia i grypy, takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, bóle zatok.

Pacjent posiadający ten lek może go zwrócić w trybie reklamacji w aptece na podstawie dowodu zakupu.

Co się dzieje z lekiem w przypadku jego wycofania?

W przypadku gdy wyniki przeprowadzonych badań potwierdzą, że produktu leczniczy nie spełnia określonych dla niego wymagań jakościowych Główny Inspektor Farmaceutyczny podejmuje decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego. Powyższa decyzja może być również podjęta na wniosek podmiotu odpowiedzialnego w związku z decyzją własną, na wniosek Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, w przypadku gdy stosowanie produktu leczniczego wywołuje ciężkie niepożądane działanie oraz na wniosek Ministra Zdrowia lub Prezesa Urzędu w przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Produkt leczniczy wycofany z rynku decyzją GIF nie może być przedmiotem obrotu. Wszelkie zasady dotyczące wycofywania  z obrotu produktów leczniczych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2008 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu wstrzymywania i wycofywania z obrotu produktów leczniczych i wyrobów medycznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 57, poz. 347).

Dodatkowo, w systemach komputerowych aptek wstrzymany/wycofany produkt leczniczy jest blokowany przez specjalny program informatyczny w ramach Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (OSOZ), co uniemożliwia  sprzedaż takiego produktu leczniczego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze