Zaloguj
Reklama

Flora jelitowa i przepuszczalność jelit u niemowląt żywionych mlekiem modyfikowanym z prebiotykami

Autorzy: Francavilla R. i wsp.
Flora jelitowa i przepuszczalność jelit u niemowląt żywionych mlekiem modyfikowanym z prebiotykami
Fot. panthermedia
(5)

W grupie żywionej mlekiem modyfikowanym z prebiotykami przepuszczalność jelit jest tak samo niska jak w grupie karmionej mlekiem matki, podczas gdy w grupie karmionej mlekiem bez prebiotyków przepuszczalność jelit jest znamiennie zwiększona.

Reklama

Prebiotyki są coraz częściej dodawane do składu mleka modyfikowanego dla niemowląt. Są to zwykle oligosacharydy, mające stymulować rozwój korzystnej dla zdrowia dziecka flory bakteryjnej, podobnej do flory typowej dla dzieci karmionych piersią. Badania naukowców włoskich przedstawione na tegorocznym zjeździe Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) potwierdzają korzystny wpływ prebiotyków na skład flory bakteryjnej dzieci karmionych sztucznie. Dodatkowo wykazano bardzo korzystny wpływ prebiotyków na przepuszczalność jelit. W grupie żywionej mlekiem modyfikowanym z prebiotykami przepuszczalność jelit była tak samo niska jak w grupie karmionej mlekiem matki, podczas gdy w grupie karmionej mlekiem bez prebiotyków przepuszczalność jelit była znamiennie zwiększona. Ma to duże znaczenie w profilaktyce alergii, ponieważ niska przepuszczalność jelit chroni przed nadmiernym kontaktem z alergenami i przed rozwojem uczulenia na alergeny pokarmowe.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Materiały naukowe 39 zjazdu Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) - Drezno, 7-10 czerwca 2006

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze