Zaloguj
Reklama

Epidemiologia zachorowań na wrzodziejące zapalenie jelita grubego u dzieci z makroregionu południowej Polski

Autorzy: K. Przybyszewska, A. Wędrychowicz, U. Jedynak-Wąsowicz, K. Fyderek, S. Pieczarkowski, M. Sładek, I. Al.-Mutari, Z. Gula
Epidemiologia zachorowań na wrzodziejące zapalenie jelita grubego u dzieci z makroregionu południowej Polski
Fot. medforum
(0)

Badanie wykonane przez lekarzy z Krakowa wykazało wzrastającą tendencją zapadalności oraz obniżanie się wieku zachorowania na colitis ulcerosa u dzieci w ostatnich 10 latach. W porównaniu do krajów Europy Zachodniej zapadalność nadal pozostaje jednak stosunkowo niska.

Reklama

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest chorobą coraz częściej rozpoznawaną w naszym kraju. Lekarze z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii UJ w Krakowie podjęli próbę oceny częstości zachorowań na WZJG w regionie nad którym sprawują nadzór specjalistyczny. Przeprowadzono retrospektywną analizę 164074 dzieci poniżej 17 roku życia, hospitalizowanych i konsultowanych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w latach 1992-2000. Do badania włączano dzieci spełniające kliniczne, endoskopowe i histologiczne kryteria rozpoznania WZJG. Rozpoznanie zostało postawione u 62 dzieci. Większość pacjentów pochodziła z miasta (64%). Średnia roczna zapadalność na WZJG w latach 1992-1996 wynosiła 0.65 na 100.000 na rok i wzrosła do 1.14 na 100.000 na rok w latach 1997-2000. Najczęściej stwierdzano zachorowania w przedziale wiekowym od 6 do 13 lat. Zwiększoną zapadalność obserwowano w miesiącach jesienno-zimowych. Badanie wykazało wzrastającą tendencją zapadalności oraz obniżanie się wieku zachorowania na WZJG u dzieci w ostatnich 10 latach. W porównaniu do krajów Europy Zachodniej zapadalność nadal pozostaje jednak stosunkowo niska.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Materiały naukowe XXVIII Ogólnopolskiego Zjazdu Pediatrów, Rzeszów, 16-18.06.2005

Reklama
(0)
Komentarze