Zaloguj
Reklama

Elektrolity w czasie upałów – które możesz podać dziecku?

Picie wody u dzieci
Fot. panthermedia
Picie wody u dzieci
(0)

Wysokie temperatury sprzyjają szybszej utracie wody. Jak nie dopuścić do przegrzania? Po jakie elektrolity sięgnąć, aby uzupełnić ich brak u dziecka?

Reklama

Elektrolity są niezbędne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu – ich niedobór może powodować poważne powikłania. Elektrolity to inaczej wodne roztwory jonów soli, które zapewniają równowagę organizmowi. Niedobór elektrolitów jest bardzo groźny – może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Dzieci są niezwykle narażone na szybkie odwodnienie – nie tylko w czasie biegunki czy wymiotów, ale również w czasie upałów.

Do niepokojących objawów niedoboru elektrolitów zalicza się:

Jakie elektrolity wybrać?

W przypadku noworodków i małych dzieci, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą. W przypadku dzieci powyżej 3 roku życia, można sięgnąć po elektrolity dostępne w aptece bez recepty. Słodki smak (np. cola, truskawka czy banan) nie zniechęcą malucha, a dodatkowy efekt musowania niektórych tabletek, może sprawić, że dziecko chętnie wypije podany mu środek. Przed podaniem należy przeczytać załączoną ulotkę lub informacje zamieszczone na opakowaniu elektrolitów. Kupując elektrolity, zwróćmy uwagę na to, jakie ilości jonów zawierają, czy mają w swoim składzie dodatkowe substancje? Pamiętajmy, że w przypadku elektrolitów im prostszy skład tym… lepszy! W przypadku wątpliwości jaki elektrolit będzie dobry dla naszego dziecka zasięgnijmy porady farmaceuty.

Pamiętajmy, że odwodnienie (nawet w czasie upałów) nie następuje od razu – kluczowe jest więc systematyczne nawadnianie organizmu, czyli nic innego jak podawanie dzieciom picia. Mowa tu oczywiście przede wszystkim o wodzie, która nawadnia zdecydowanie lepiej niż słodkie napoje gazowane. W czasie upałów pamiętajmy również o nakryciu głowy malucha – to również jeden z kluczowych elementów zapobiegających przegrzaniu!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze