Dziesięć toksycznych związków chemicznych, które mogą być przyczyną autyzmu

Naukowcy nawołują do zwiększenia liczby badań, związanych z wykryciem czynników środowiskowych, mogących powodować zaburzenia rozwojowe, takie jak autyzm.
National Academy of Sciences informuje, że 3 procent wszystkich neurobehawioralnych zaburzeń u dzieci, takich jak zaburzenia ze spektrum autyzmu oraz nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), są spowodowane ekspozycją na toksyczne substancje, występujące w środowisku. Kolejne 25 procent jest spowodowane przez inne czynniki środowiskowe i genetyczne. Jednak dokładne przyczyny środowiskowe nie są jeszcze znane.
Duża liczba substancji chemicznych powszechnie używanych, nie przeszła nawet w minimalnym stopniu, oceny potencjalnej toksyczności i jest to poważnym problemem. Wiedza o środowiskowych przyczynach zaburzeń neurorozwojowych jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala ona w większym stopniu zapobiegać tego typu chorobom.
CEHC opracował listę dziesięciu substancji chemicznych znajdujących się w produktach konsumenckich, które są podejrzane o przyczynianie się do rozwoju autyzmu i trudności w uczeniu się:
- ołów
- metylortęć
- PCB
- pestycydy fosforoorganiczne
- pestycydy chloroorganiczne
- związki zaburzające gospodarkę hormonalną
- zanieczyszczenia produkowane przez samochody
- wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne
- bromowane substancje zmniejszające palność
- związki perfluorowane.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Environmental Health Perspectives, 2012; DOI: 10.1289/ehp.1104285