Zaloguj
Reklama

Dziecko ubrudziło się klejem: jak go usunąć?

Uczeń
Fot. shutterstock
Uczeń
(0)

Kiedy dzieci ze swoich zabaw czerpią niezaprzeczalną radość, ich rodzice nierzadko zmagają się z całkowicie odwrotnymi uczuciami – tak bywa chociażby wtedy, gdy ich pociechy ubrudzą się silnym klejem. Posklejane mogą być zarówno dziecięce palce, jak i ręce malucha, które nierzadko są przyklejone do jakiejś zabawki. Szczęśliwie istnieją sposoby na usunięcie kleju – oto kilka z nich.

Reklama

Ubrudzenie się klejem przez dziecko nie jest rzadkością – wiele maluchów, całkowicie przypadkowo, podczas swoich zabaw doświadcza takiego problemu. Kiedy dochodzi do tego podczas korzystania z kleju do papieru, zazwyczaj większych trudności nie ma – takowy łatwo usunąć. Zdecydowanie inaczej dzieje się jednak wtedy, gdy dziecko ubrudzi się zdecydowanie silniejszym spoiwem, np. klejem do plastiku. Jego usunąć znacznie trudniej, szczęśliwie istnieją i na to pewne sposoby.

Podstawowym sposobem na usuwanie kleju jest moczenie ubrudzonych nim części ciała – zazwyczaj palców – w ciepłej wodzie z mydłem. Z ich wykorzystaniem namaczanie powinno trwać około 5 do 10 minut – po tym czasie można podjąć pierwsze próby np. oddzielenia od siebie sklejonych palców dziecka. Ta metoda usuwania kleju jest szczególnie przydatna wtedy, gdy klej jeszcze całkowicie nie zasechł.

Inną metodą usuwania kleju jest ta z wykorzystaniem acetonu lub zawierających tę substancję zmywaczy do paznokci. Sposób ten bywa bardzo nawet skuteczny, należy jednak pamiętać, aby nie stosować wymienionych w przypadku posiadania przez dziecko otwartych ran na skórze. Ogólnie aceton czy zmywacze do paznokci należy zawsze używać z dużą ostrożnością – mogą one bowiem wywoływać podrażnienia, a oprócz tego u dzieci, które mają tendencję do pojawiania się u nich wyprysku, ich wykorzystanie może sprowokować rozwój tego problemu.

Pomocne bywa także stosowanie soku z cytryny (zawarte w nim kwasy mogą rozpuścić klej), ale i skorzystanie z jakichś tłuszczy (np. kakaowego lub kokosowego). Z użyciem wszystkich wymienionych substancji usunięcie kleju może stawać się zdecydowanie prostsze, zawsze należy jednak pamiętać o ostrożności i delikatności. Nigdy nie wolno odrywać przyklejonych do palców przedmiotów czy też oddzielać sklejonych ze sobą palców dziecka „na siłę” – doprowadzić to może bowiem do bardzo nawet bolesnych uszkodzeń skóry.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze