Zaloguj
Reklama

Dziecięce obawy dotyczące koronawirusa: jak je łagodzić?

Szczęśliwa rodzina, Kilka pokoleń
Fot. panthermedia
Szczęśliwa rodzina, Kilka pokoleń
(5)

Pandemia koronawirusa budzi lęk u przedstawicieli różnych grup wiekowych, w najtrudniejszej sytuacji są jednak najprawdopodobniej najmłodsi pacjenci. Odwołane zajęcia szkolne, zostający w domu rodzice, zakaz wydarzeń masowych czy ograniczenia w funkcjonowaniu handlu – te wszystkie sytuacje są dla dzieci całkowicie nowe i prowadzą do odczuwania przez nie nierzadko nasilonego lęku. Rolą rodziców jest podjęcie prób zniwelowania dziecięcych obaw – jak więc można zmniejszyć niepokój najmłodszych pacjentów?

Reklama

W obecnej sytuacji dziecięce obawy raczej nie dziwią – po raz pierwszy w życiu młodzi pacjenci stykają się z różnymi ograniczeniami w codziennym funkcjonowaniu, które wymuszone są obowiązującym stanem zagrożenia epidemicznego. Dzieci niepokoić może ryzyko zachorowania na COVID-19, jak i to, czy będą one zdawać zgodnie z planem swoje egzaminy. Pociechy mogą też obawiać się o finanse rodziny – w końcu obecnie nie wiadomo, jakie będą dalsze losy krajowej gospodarki. Rodzicom pozostaje obecnie jedno – próbować uspokoić swoje pociechy.

Dzieci – szczególnie teraz, gdy odwołane są zajęcia szkolne i gdy zasadniczo powinny one unikać opuszczania domu – mogą wyszukiwać rożne informacje na temat koronawirusa i COVID-19 w Internecie. Warto z nimi rozmawiać o tym, co czytały – w ten sposób opiekunowie będą mogli wskazać dziecku, które informacje są niezgodne z prawdą, ponadto pociecha może nie wszystko dobrze zrozumieć. Przekazując dziecku jakiekolwiek informacje na temat koronawirusa, warto samemu zachować spokój – wtedy, gdy rodzic sam będzie zaniepokojony, zwiększone są szanse na to, że i jego pociecha będzie odczuwała niepokój.

Warto wspominać dzieciom o tym, że w ich grupie wiekowej zakażenie koronawirusem najczęściej przebiega bezobjawowo i że dla nich patogen ten nie stanowi większego zagrożenia. Trzeba wyjaśniać, iż to, że konieczne jest obecnie znacznie częstsze mycie rąk, wynika przede wszystkim z tego, by zmniejszać ryzyko transmisji wirusa na inne osoby. Korzystne jest również… odwracanie dziecięcej uwagi. Warto zająć najmłodszym jak najwięcej czasu np. poprzez wspólne granie w gry planszowe – nie tylko to oddali na pewien czas tematykę związaną z koronawirusem, ale i zbliży do siebie członków rodziny.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze