Zaloguj
Reklama

Dzieci z autyzmem nie patrzą na twarz rozmówcy gdy myślą

Autorzy: Anna Pyka
Dziecko z książką
Fot. ojoimages
Dziecko z książką
(5)

Zgodnie z wynikami badań naukowców z Northumbria University, dzieci chorujące na autyzm odwracają wzrok od czyjejś twarzy podczas myślenia.

Reklama

Zjawisko to szczególnie nasila się, gdy przedmiot myśli jest trudny. Chociaż generalnie zachęca się do utrzymania kontaktu wzrokowego jako środka stymulującego ich umiejętności społeczne, naukowcy stwierdzili, że dzieci autystyczne wykonują te same ruchy gałek ocznych, jak inne dzieci podczas przetwarzania złożonych informacji lub trudnych zadań.

Naukowcy poddali badaniu 20 dzieci z autyzmem i 18 z zespołem Williamsa. Rezultaty wykazały, że odruch odwracania wzroku nasila się wraz ze wzrostem trudności pytania.

W pewnym momencie interakcji, odruch ten jest funkcjonalny, ponieważ pomaga skoncentrować się na trudnym zadaniu. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego utrudnia myślenie, ponieważ twarz jest bardzo bogatym źródłem informacji.

Wyniki badań będą miały duży wpływ na poprawę współpracy chorych dzieci z nauczycielami. Odwrócenie wzroku w trakcie przetwarzania informacji będzie sygnałem, iż należy dać dziecku chwilę czasu na przemyślenie problemu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Journal of Child Psychology and Psychiatry 53:4 (2012), pp 420-430

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze