Zaloguj
Reklama

Dzieci pełne złości

Autorzy: Joanna Małysa, okładka GWP
Zabawa
Fot. ojoimages
Zabawa
(4)

"Dzieci pełne  złości "to pierwszy  z serii poradników wydanych przez Gdańskie  Wydawnictwo  Psychologiczne. W latach 2014-2015 możemy  spodziewać  się  następnych.

Reklama

Płacz, dyscyplina, sen, trening czystości, żywienie, rywalizacja między rodzeństwem, czy agresja to tematyka, którą porusza dwoje pediatrów: Thomas Brazelton i Joshua D.Sparrow. Fascynujący układ, lekki język, zwarta treść, skupienie na rzeczach istotnych to walory książki, które  sprawiają, że  czyta się ją lekko, szybko i z zainteresowaniem. To książka dla zabieganych rodziców pozwalająca zaradzić wybuchom gniewu i agresji u dzieci.

Poznamy przyczyny agresji, dlaczego moje dziecko reaguje w taki a nie inny sposób, jak nauczyć dziecko rozładować złość, jak panować nad gniewem w codziennych sytuacjach, a co ciekawe jak radzić sobie z agresją najmłodszych. Nie mamy nawet pojęcia jak bardzo na dziecko wpływają takie środki masowego przekazu jak telewizja czy Internet.

Gry komputerowe przesiąknięte przemocą, brutalnym obrazami  sprawiają, że dziecko staje się mniej wrażliwe na ból innej osoby, nie potrafi współczuć, samo chce wypróbować "na żywo "to co widziało, w czym brało udział grając. Zwłaszcza maluch, który chce być już duży, "dorosły" poprzez przemoc demonstruje swoją siłę. Kiedy pracowałam kilka lat w przedszkolu miałam do czynienia z dziećmi agresywnymi, teraz po przeczytaniu  poradnika Brazeltona i Sparrowa potrafiłabym zaradzić agresji u moich podopiecznych a nawet bym ją zrozumiała.

Na uwagę zasługuje również bogata bibliografia ułożona „pod rodziców”. Trzy rozdziały książki prezentują nam kolejno, w pierwszym dowiadujemy się jak pomóc dziecku zrozumieć i opanować gniew, w drugim poznamy rozwój   dziecka i kształtowanie postaw od noworodka po wiek 5-6 lat, a nawet jak kształtuje się charakter dziecka w życiu płodowym, a w trzecim rozdziale poznamy konkretne sposoby panowania nad trudnymi reakcjami dziecka takimi jak na przykład gryzienie czy bicie rówieśników. Skąd biorą się takie zachowania, jak im zaradzić? Dowiemy się czytając "Dzieci pełne  złości ". Polecam.

Reklama
(4)
Komentarze