Zaloguj
Reklama

Drgawki u dzieci: co należy o nich wiedzieć?

Dziecko u lekarza
Fot. Panthermedia
Dziecko u lekarza
(0)

Drgawki u dziecka mogą wystąpić tylko jeden raz w życiu, jak i mogą one występować u niego epizodycznie – zawsze jednak ich zaobserwowanie prowadzi do konieczności skonsultowania się z lekarzem. Napady drgawkowe u najmłodszych miewają różnoraki charakter, jak i bardzo rozmaite przyczyny – rodzic, który odnotuje problem u swojego dziecka, powinien przekazać specjaliście wszelkie swoje obserwacje, ponieważ dzięki temu możliwe może być szybkie odkrycie przyczyny drgawek.

Reklama

Szacuje się, że w ciągu całego życia nawet 1 na 10 osób doświadcza napadów drgawkowych. Pojawiać się mogą one więc u dorosłych, jak i u dzieci, niezależnie jednak od wieku pacjenta ich zaobserwowanie zdecydowanie stanowi powód do konsultacji ze specjalistą.

Najczęstszą przyczyną występowania u dzieci drgawek jest padaczka, absolutnie jednak choroba ta stanowi niejedyny możliwy powód pojawiania się napadów drgawkowych u najmłodszych. Drgawki u dzieci mogą występować w przebiegu gorączki, jak i rozmaitych infekcji. Prowadzić do nich mogą zaburzenia gospodarki elektrolitowej, jak i urazy głowy czy zatrucia (np. alkoholem lub lekami).

Drgawki u dzieci miewają różnoraki charakter. Jednym z ich rodzajów są napady nieświadomości, podczas których – jak wskazuje sama nazwa – pacjent może sprawiać wrażenie nieobecnego i nie reagować na bodźce z otaczającego go środowiska. Zdecydowanie inaczej przebiegają napady toniczno-kloniczne, których cechą charakterystyczną jest występowanie silnych skurczów mięśni. Kolejnym rodzajem napadów drgawkowych są napady atoniczne, charakteryzujące się gwałtownym spadkiem napięcia mięśniowego, co może skutkować np. nagłymi upadkami.

Rodzajów drgawek u dzieci wyróżnia się jeszcze więcej, ogólnie rodzice – obserwując problem u swojej pociechy – powinni starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Zdecydowanie, ze względu na silne emocje, może być to trudne, opisanie jednak dokładnie przebiegu zdarzenia lekarzowi może umożliwić szybsze postawienie właściwej diagnozy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze