Zaloguj
Reklama

Donosowa szczepionka przeciwko grypie

Autorzy: lek. Marta Litwińska
Szczepionka podawana dzieciom
Fot. panthermedia
Szczepionka podawana dzieciom
(0)

Grypa jest chorobą wirusową o ostrym przebiegu. Do zakażenia dochodzi poprzez drogę kropelkową, a czas pojawienia się objawów wynosi od 1 do 4 dni. Co sezon specjaliści opracowują nową szczepionkę na podstawie występujących wirusów w środowisku na półkuli północnej. Szczepienie jest stresujące nie tylko dla małego pacjenta, ale również rodzica.

Reklama

Aktualnie dostępne w Polsce są szczepionki przeciw grypie, które można podawać domięśniowo lub podskórnie. W tym roku w Polsce pojawiła się nowa forma szczepienia przeciw grypie, a mianowicie szczepionka w formie donosowej. Jest to szczepionka żywa, atenuowana, przeciwko 4 szczepom wirusa grypy. Szczepionkę podaje się do obu nozdrzy. Pacjent może oddychać normalnie bez dodatkowego wzmożonego oddychania. Szczepionka jest stosowana u dzieci od 24. miesiąca życia do 18. roku życia. 

Badania nad szczepionką były przeprowadzane na ponad 20000 dzieci w trakcie 7 sezonów grypowych. Szczepionkę przechowuje się w lodówce w temperaturze pomiędzy 2 a 8 °C. Szczepionka jest zgodna z zaleceniami wydanymi przez WHO

Szczepienie może zapobiec chorobie od 40 do 70%. Szczepienia są zalecane u osób, które należą do wysokiej grupy ryzyka oraz dla osób, które przebywają z osobami z tej grupy. Szczepionki przeciw grypie można stosować u dzieci od 6. miesiąca życia. 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze