Zaloguj
Reklama

Domowe sposoby na zaparcia u dzieci

Badanie niemowlaka
Fot. panthermedia
Badanie niemowlaka
(0)

Zaparcia spotykane bywają u przedstawicieli dowolnej grupy wiekowej, szczególny jednak niepokój budzą one wtedy, kiedy występują u najmłodszych – rodzice niemowląt, u których pojawi się ten problem, dość często martwią się o swoje pociechy. Istnieją jednak sposoby na zaparcia u dzieci, które wypróbować może zasadniczo każdy rodzic – co więc można zrobić wtedy, kiedy u maluszka pojawiają się wyraźne trudności z wypróżnianiem?

Reklama

Zaparcia u dzieci miewają naprawdę rozmaite przyczyny, najczęściej jednak – niezależnie od ich powodu – prowadzą one do znacznego nawet niepokoju u młodych rodziców. Opiekunów można jednak tutaj pocieszyć – otóż jak najbardziej istnieje kilka różnych domowych sposobów, których zastosowanie może skutkować rozwiązaniem tego problemu.

Na zaparcie u niemowlaka pomocne mogą być ćwiczenia. Wydawać się to może jednak absurdalne – w jaki sposób dziecko, które nie jest w stanie nawet chodzić, miałoby podejmować się jakichś ćwiczeń? Otóż jest to możliwe, tyle, że z pomocą rodzica. Mama czy tata mogą – oczywiście bardzo delikatnie – unieść nogi dziecka i wykonywać nimi ruchy podobne do tych, które podejmujemy podczas jazdy na rowerze. Tego rodzaju czynności mogą pobudzać jelitową perystaltykę i sprzyjać wypróżnieniu.

Innym sposobem na zaparcia u dzieci są ciepłe kąpiele. W tym przypadku rozwiązanie problemu może następować dzięki temu, że kąpiel w ciepłej wodzie może prowadzić do rozkurczu włókien mięśniowych.

Gdy rodzic widzi, że jego pociecha ma zaparcia, powinien on zastanowić się nad tym, czy wypija ona odpowiednie ilości płynów w ciągu doby. Ich niedostatek sprzyja zaparciom – czasami okazuje się, że samo podawanie maluchowi większych ilości wody prowadzi do ustąpienia problemów z wypróżnieniami. Ważna jest także dieta – te dzieci, które żywią się już stałymi pokarmami i które mają zaparcia, w swojej diecie powinny mieć zwiększone ilości błonnika (znaleźć go można przede wszystkim w różnych warzywach oraz owocach).

Na koniec podkreślić trzeba jeden aspekt: otóż domowe sposoby na zaparcia jak najbardziej pomagają rozwiązać ten problem, nie zawsze jednak są one wystarczające do tego, aby całkowicie on ustąpił. Wtedy, gdy pociecha – pomimo wdrożonych przez opiekunów oddziaływań – nadal miewa zaparcia, konieczne staje się już udanie się z nią na wizytę do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze