Zaloguj
Reklama

Domowe sposoby na łagodzenie objawów ospy wietrznej

Wysypka u dzieci
Fot. panthermedia
Wysypka u dzieci
(0)

Ospa wietrzna znajduje się w grupie najczęściej występujących u dzieci chorób zakaźnych. Tak naprawdę jedynym postępowaniem, które jest wdrażane u chorych, jest leczenie objawowe, mające na celu zredukowanie intensywności związanych z ospą objawów. Istnieją pewne domowe metody leczenia ospy – co można polecić rodzicom, których pociechy zapadną na tę chorobę? Kiedy mimo wszystko, przy podejrzeniu ospy wietrznej, konieczna jest wizyta u lekarza?

Reklama

Ospa wietrzna związana jest z występowaniem takich dolegliwości, jak m.in. prowadząca do silnego nawet świądu skóry wysypka, gorączka czy poczucie ogólnego rozbicia i osłabienia. Objawy tej choroby, całkowicie samoistnie, ustępują zwykle w ciągu maksymalnie kilku dni. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że osobom chorującym na ospę wietrzną nie jest potrzebne żadne leczenie – bardzo korzystne jest u nich wdrożenie leczenia objawowego, które doprowadzi do zmniejszenia intensywności doświadczanych przez nich dolegliwości. Konieczne są chociażby próby redukcji nasilenia świądu – wtedy bowiem, gdy chorujące na ospę dziecko rozdrapuje swoje zmiany skórne, znacząco zwiększa się ryzyko tego, że dojdzie w ich obrębie do nadkażenia bakteryjnego.

W łagodzeniu objawów ospy pomagać mogą różnego rodzaju farmaceutyki, ale nie tylko – ukojenie przynosić chorym może również i zastosowanie pewnych domowych metod. W łagodzeniu świądu pomagać może kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej czy płatków owsianych, dolegliwość ta może zmniejszać swoje nasilenie również dzięki aplikowaniu na skórę chłodnych kompresów czy okładów z rumianku. Wtedy zaś, gdy u chorującego wystąpią bolesne zmiany w jamie ustnej, ulgę przynosić może picie herbaty z rumianku.

Domowe sposoby na ospę z całą pewnością mogą być pomocne, warto tutaj podkreślić to, że wtedy, gdy rodzice podejrzewają tę chorobę u swojego dziecka, najkorzystniejsze jest jednak skorzystanie z wizyty u lekarza. Medyk będzie w stanie stwierdzić, czy malec rzeczywiście choruje na tę właśnie jednostkę, dodatkowo będzie on mógł wskazać, jakie leki podawać mu w celu obniżenia jego temperatury ciała. Lekarza z całą pewnością należy odwiedzić wtedy, kiedy ospa wietrzna wystąpi u kobiety ciężarnej, noworodka czy u osoby z zaburzeniami odporności – u takich pacjentów istnieje największe ryzyko powikłań ospy i ze względu na takie właśnie ryzyko, przy podejrzeniu tej choroby zakaźnej, osoby z wymienionych grup zawsze powinny być zbadane przez lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze