Zaloguj
Reklama

Dolegliwości "ciążowe" u mężczyzn

Autorzy: Klaudia Tomala
Źródło: Osipczuk M, Męskie bóle porodowe [w:] Charaktery, Męska sprawa, dodatek nr 7.
Kobieta w ciąży
Fot. Panthermedia
Kobieta w ciąży
(0)

Czy mężczyzna może być w ciąży? Oczywiście nie może, ale może ją przeżywać razem ze swoją małżonką i to nie tylko mentalnie ale i fizycznie. Okazuje się, że w trakcie ciąży partnerki przyszły ojciec może mieć mdłości, zachcianki, a nawet przybierać na wadze.

Reklama

Nazwa syndromu wzięła się od rytuału kuwady (fr.couvade, od couver- wysiadywać), praktykowanego przez prymitywne plemiona, polegającego na tym, że mężczyzna wczuwa się w cierpienia kobiety i naśladuje jej zachowania związane z ciążą i porodem.

Obecnie rytuały kuwady nie są praktykowane, a rola mężczyzny ogranicza się najczęściej do aktu zapłodnienia i wspierania partnerki w czasie ciąży, brak natomiast współodczuwania przebiegu ciąży przez mężczyznę. Prawdobodobnie to właśnie podświadoma potrzeba odgrywania większej roli w trakcie ciąży jest powodem wystepowania u niektórych mężczyzn syndromu kuwady.

Syndromem couvade określa się zespół psychosomatycznych objawów jakich doświadcza mężczyzna przez 9 miesięcy ciąży swojej partnerki. Objawy nie mają żadnych fizjologicznych podstaw i mijają wraz z przyjściem dziecka na świat.

Wśród objawów “męskiej symptomatologii” ciąży wyróżnić można:

  • wahania nastrojów,
  • “zachcianki”,
  • przybieranie na wadze
  • mdłości.

Syndrom couvade może objawiać się u 11- 65 % przyszłych ojców, najczęściej gdy spodziewają się oni pierwszego dziecka. Współodczuwanie ciąży przez mężczyznę zazwyczaj dotyczy tych osób, które są najbardziej związane ze swoimi partnerkami.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze