Zaloguj
Reklama

Dlaczego dzieci są bardziej narażone na działanie szkodliwych czynników?

Autorzy: Ewa Chodkowska
Rodzina na wakacjach
Fot. Panthermedia
Rodzina na wakacjach
(5)

Rodzice są odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci, dlatego ważne jest, aby wiedzieć na co są narażone i  przed czym powinniśmy je chronić.

Reklama

Dzieci szybko rosną, mają więc szybszą przemianę materii przez co ich zapotrzebowanie na tlen, wodę i żywność jest większe.

W porównaniu z dorosłymi dzieci wdychają więcej powietrza, piją więcej wody i spożywają więcej pokarmów w przeliczeniu na kilogram masy ciała, dlatego są bardziej narażone na zanieczyszczenia i trujące związki zawarte w powietrzu, wodzie i pokarmie.

Częstość oddechów niemowlęcia jest 2 razy większa niż dorosłego człowieka, a od 1-5 roku życia dziecko spożywa więcej jedzenia w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż dorosły.

Niedobór żelaza oraz wapnia związany z nieodpowiednią dietą prowadzi do zwiększenia wchłaniania ołowiu. Wagowy stosunek pola powierzchni ciała do jego masy u najmłodszych jest zwiększony, przez co są one narażone na wchłanianie przez skórę różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Należy zwrócić też uwagę na to, że skóra dziecka jest bardziej przepuszczalna niż dorosłego. Zabawy dzieci w piachu, na trawie zwiększają narażenie na pestycydy. Dlatego zaraz po przyjściu do domu dziecka z dworu należy umyć mu dokładnie ręce.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze