Zaloguj
Reklama

Dlaczego dzieci płaczą podczas snu?

Niemowlę
Fot. panthermedia
Niemowlę
(0)

Kiedy niemowlę zaczyna płakać podczas snu, rodzice mogą martwić się, że coś jest nie tak. Jednak w większości przypadków ma to związek z fazą snu i dopóki dziecko nie ma dodatkowych objawów, takich jak oznaki choroby lub bólu, jest to normalne rozwojowo i nie ma powodów do obaw.

Reklama

Problemy związane ze snem noworodka są jednym z największych wyzwań dla młodych rodziców. Częste budzenie się dzieci jest powszechne, a problem ten dotyka co najmniej 30 proc. dzieci.

U noworodków, w pierwszych tygodniach po narodzinach, regularny cykl snu nie występuje, dlatego dzieci często się budzą lub wydają dziwne dźwięki. Noworodki i małe dzieci mogą chrząkać, płakać lub krzyczeć w trakcie snu.

W przypadku noworodków płacz jest główną formą komunikacji. Dopóki dziecko nie ma dodatkowych objawów, płacz nie oznacza nic złego. W trakcie snu, zamiast podnosić niemowlę, warto zaczekać, aż przestanie płakać, ponieważ branie go na ręce może zakłócać sen.

Jeśli płacz nie ustaje, można spróbować mówić cicho do dziecka oraz pocierać jego plecy lub brzuch. Może to pomóc w przeniesieniu go na inny etap snu i powstrzymaniu płaczu.

Zdarza się, że dzieci wydają cichy płacz, gdy głęboko zasypiają lub tuż przed przebudzeniem. Zidentyfikowanie typowego wzorca snu dziecka może pomóc w ocenie przyczyny płaczu. Wzorce snu zmieniają się szybko w ciągu pierwszych 3 lat życia, a ilość płaczu podczas snu również jest skorelowana z wiekiem dziecka.

Niektóre niemowlęta mogą płakać podczas snu, gdy są chore lub ząbkują, ale ból wywołujący płacz zwykle budzi dziecko. Warto wówczas porozmawiać z pediatrą o tym, jak złagodzić ból dziecka.

Niemowlęta mają krótsze cykle snu niż dorośli i spędzają więcej czasu w lekkim śnie, co oznacza, że ​​istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą płakać, chrząkać lub wydawać inne dźwięki podczas snu.

Warto porozmawiać z lekarzem o płaczu w nocy i innych problemach ze snem, gdy dziecko krzyczy z bólu, nagle zmieniają się nawyki snu, a problemy ze snem trwają przez kilka nocy i utrudniają funkcjonowanie zarówno niemowlęcia, jak i rodziców.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze