Zaloguj
Reklama

Dieta niemowlęcia a zdrowie jego i matki

Dieta niemowlęcia a zdrowie jego i matki
Fot. ojoimages
(0)

Karmienie piersią chroni przed wieloma chorobami.

Reklama

Korzyści z karmienia dziecka piersią wynikają między innymi z: łatwostrawności kobiecego mleka, obecności w nim chroniących przed zakażeniami przeciwciał i redukcji ryzyka nadwagi lub otyłości, ochrony przed biegunką, sprzyjania osiągnięciu wysokiego poziomu inteligencji w późniejszym życiu oraz zmniejszania ryzyka wystąpienia chorób psychicznych i zaburzeń zachowania. Matki stosujące ten sposób żywienia niemowląt rzadziej zapadają na dziedziczną formę raka piersi i na cukrzycę typu drugiego.

Jedna z agencji rządu federalnego USA - Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób (Centers for Disease Control and Prevention's – CDC), którego działem kieruje doktor medycyny William Dietz, wydała niedawno raport dotyczący powszechności karmienia piersią.

Zgodnie z nim spośród dzieci narodzonych w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku, 75 z nich po urodzeniu zaczęto karmić mlekiem kobiecym. W 6 miesięcy po porodzie wartość tego odsetka wynosiła 43%, a w 12 miesiącu spadła do tylko 22%. Zdaniem Dietza szpitale, pracodawcy i społeczności, w których żyją młode matki, powinny wspierać je w dążeniu do odpowiednio długiego karmienia niemowląt własnym mlekiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze