Zaloguj
Reklama

Dieta karmiącej matki: co powinna jadać karmiąca piersią kobieta?

Karmienie piersią
Fot. panthermedia
Karmienie piersią
(0)

Kobietom karmiącym, którym zależy na tym, aby mogły żywić swoje dziecko naturalnie jak najdłużej i by ich potomek otrzymywał jak najbardziej wartościowy pokarm, daje się wiele różnych rad. Zaleca się im m.in. rozpoczynanie karmienia jak najszybciej od porodu, jak i unikanie różnych używek w czasie laktacji, takich jak np. papierosy czy alkohol. Karmiące mamy nierzadko zastanawiają się jednak nad całkowicie innym aspektem: otóż jakie pokarmy są dla nich najkorzystniejsze w okresie karmienia piersią?

Reklama

Najogólniej powiedzieć można, że dieta karmiącej matki powinna być przede wszystkim zróżnicowana – tylko wtedy istnieje bowiem możliwość, że dobry będzie zarówno stan jej odżywienia, jak i odpowiedni będzie skład produkowanego w jej gruczołach piersiowych mleka. Pewne jednak produkty żywnościowe są uznawane za szczególnie korzystne dla karmiących mam.

Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • płatki owsiane (zawierają one dużo błonnika, który korzystnie wpływa na przewód pokarmowy matki, ale i substancje, które powinny znaleźć się w pokarmie, takie jak m.in. magnez, żelazo czy cynk),
  • pokarmy bogate w białko (drobiowe mięso, jajka czy orzechy również polecane są karmiącym – białko stanowi bowiem jeden z podstawowych składników kobiecego mleka, w związku z czym w okresie karmienia piersią konieczne jest zwiększenie jego udziału w diecie),
  • zielone warzywa (np. szpinak).

Ułożenie optymalnej diety karmiącej matki z całą pewnością nie jest łatwe. Zwracać uwagę należy na cały szereg różnych czynników – czasami produkty, które powinny być korzystne, w praktyce jednak takowymi wcale się nie okazują. Jako przykład można tutaj podać różne morskie ryby – wydawałoby się, że karmiąca matka powinna je jeść, ponieważ zawierają one duże ilości białka. W praktyce jednak należy uważać – niektóre gatunki ryb obfitują bowiem niestety w stosunkowo duże ilości rtęci i ich tak naprawdę karmiąca mama jadać nie powinna.

Część matek jest w stanie sama dobrać sobie produkty, które to powinny one jeść w okresie karmienia piersią. W sytuacji, gdy młoda mama ma wątpliwości dotyczące tego, czy jej jadłospis na pewno jest odpowiedni, rozwiązanie zasadniczo jest jedno – możliwe jest wtedy udanie się z prośbą o poradę do dietetyka. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze