Zaloguj
Reklama

Czym jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?

Gorączka u dziecka
Fot. pantherstock
Gorączka u dziecka
(0)

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to jedna z najpoważniejszych występujących u dzieci chorób. Możliwe powikłania tej infekcji bywają bardzo poważne i należą do nich m.in. napady drgawkowe, zaburzenia słuchu czy widzenia. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym mniejsze ryzyko komplikacji – jakie więc objawy mogą sugerować zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, na czym polega leczenie tej choroby i czy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych można jakoś zapobiegać?

Reklama

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to schorzenie, które wywoływane może być zarówno przez bakterie, jak i przez wirusy czy chorobotwórcze grzyby. Dla rodziców najważniejsza nie jest jednak wiedza o tym, jakie patogeny mogą być przyczyną choroby, lecz to, jakie mogą być objawy zapalenia mózgowo-rdzeniowych – ich zaobserwowanie u pociechy prowadzi do konieczności szybkiego udania się z nią do lekarza.

Objawy

Jednymi z najbardziej charakterystycznych dla zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych dolegliwości są objawy oponowe, do których zaliczana jest m.in. sztywność karku. Jednak poza nimi u pacjentów pojawiać się mogą i inne jeszcze dolegliwości, takie jak:

  • ból głowy,
  • gorączka,
  • światłowstręt,
  • wymioty,
  • nudności,
  • utrata apetytu,
  • zaburzenia widzenia,
  • zawroty głowy.

Leczenie

Podejrzewając, że dziecko może mieć zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, jak najszybciej należy udać się z nim do lekarza. Im wcześniej rozpoczęte zostanie leczenie, tym mniejsze ryzyko powikłań zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. W sytuacji, gdy chorobę wywołały bakterie, stosuje się antybiotyki, wtedy zaś, gdy grzyby, zastosowanie znajdują leki przeciwgrzybicze. W przypadku infekcji wirusowych najczęściej stosowane jest natomiast leczenie objawowe.

Jak zapobiegać chorobie?

Tak jak całkowicie zapobiec zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych zwyczajnie nie sposób, tak można jednak zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Do tego celu skorzystać można chociażby ze szczepień przeciwko drobnoustrojom, które mogą wywoływać chorobę, takich jak np. szczepienie przeciwko meningokokom czy pneumokokom.  

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze