Zaloguj
Reklama

Czy wiesz, że u tygodniowego dziecka ostrość widzenia jest 30 razy gorsza niż u dorosłego?

Autorzy: Wydawnictwo Sierra Madre
Sen u niemowlaka
Fot. ojoimages
Sen u niemowlaka
(0)

Maluch najlepiej dostrzega to, co znajduje się w odległości 20-30 centymetrów od jego twarzy.

Reklama

Świat, który widzi kilkutygodniowe dziecko, przypomina obraz oglądany przez zamarzniętą szybę. Dość dobrze widzi kontrastowe zestawienia: czerń i biel, pod warunkiem, że wzory są duże. Dlatego też w pierwszym okresie życia dla dziecka najatrakcyjniejsze są ilustracje w kontrastujących barwach, najlepiej czarno-białe. Uwagę noworodka przyciągają proste kształty i silnie skontrastowane powierzchnie. Badania wykazują, że najpierw patrzy on na miejsca styku kolorów, np. białego i czarnego, a dopiero później przesuwa wzrok po kształtach. W drugim kwartale życia wzrok dziecka wyostrza się. Świat widziany jest już bez efektu rozmywania się, jednak dziecko nadal nie widzi faktury przedmiotów.

Pierwsze pół roku życia jest bardzo ważne w rozwoju dziecka, dlatego trzeba zadbać o dostarczenie mu odpowiednich bodźców wzrokowych,

Książeczki dla małych dzieci dostępne na rynku nie są dostosowane do wzroku niemowląt. Za dużo jest w nich kolorów, zbyt wiele szczegółów. Dbając o ogólny rozwój niemowląt najmłodszych dzieci należy pamiętać o tym, w jaki sposób widzi ono świat i zapewnić mu kontakt z przedmiotami,które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o nim.

Na podstawie badań wywodzących się z psychologii rozwoju małego dziecka powstała seria trzech książeczek „Oczami maluszka”, której pomysłodawcą jest Magdalena Ladzińska, mama rocznej Mai. Każda z książek jest zestawem czarno-białych, specjalnie dobranych ilustracji przedstawiających przedmioty z najbliższego otoczenia maluszka. Książeczki pozwalają nawiązać bliską więź między rodzicami a dzieckiem. Stwarzają okazję i poddają tematy do snucia opowieści o otaczającym dziecko świecie. Dzięki tym książeczkom rodzic wprowadza malucha w świat książek od pierwszych miesięcy życia.

Więcej informacji o książeczkach znajdziesz na stronie www.OczamiMaluszka.pl, na której możesz kupić całą serię z darmową dostawą do domu. Książeczki „Oczami maluszka” dostępne są także w sklepach sieci Empik, Merlin.pl i innych dobrych księgarniach oraz w sklepach z artykułami dla niemowląt na terenie całego kraju.

Reklama
(0)
Komentarze