Zaloguj
Reklama

Czy u dzieci można wybielać zęby?

Gabinet stomatologa dziecięcego
Fot. Panthermedia
Gabinet stomatologa dziecięcego
(0)

Zęby przez niejednego człowieka uznawane są za czynnik warunkujący ludzką urodę. Coraz popularniejsze we współczesnych czasach jest więc wybielanie zębów. Typowo zabiegami tymi zainteresowane są osoby dorosłe, jak jest jednak z młodszymi pacjentami: czy u dzieci można wybielać zęby?

Reklama

Wybielanie zębów – dzięki dostępności odpowiednich do tego środków – obecnie uznawane jest ogólnie za bezpieczny dla uzębienia zabieg. Tak jest jednak u osób dorosłych: dzieciom, aż do ukończenia przez nie 18. roku życia, wybielanie zębów nie jest zalecane.

Przede wszystkim ograniczenia w wybielaniu zębów u dzieci wynikają z tego, że budowa zębów u młodych pacjentów jest inna niż u osób dorosłych. U najmłodszych zęby mają chociażby cieńsze szkliwo i zębinę. Z powodu tychże i innych odrębności skutkiem wybielania zębów u dzieci mogłoby być nie tylko zmienienie odcieniu uśmiechu, ale i wystąpienie nadwrażliwości zębów, demineralizacja zębiny czy pojawienie się przebarwień w obrębie zębów.

Innymi problemami, które mogłyby wystąpić na skutek kontaktu silnych, wybielających czynników drażniących z jamą ustną dziecka, są uszkodzenia dziąseł, ale i nawet uszkodzenia miazgi zębowej czy otaczających zęby włókien nerwowych.

Jeżeli dziecko pragnie mieć jasne zęby, powinno ono pamiętać o właściwym ich oczyszczaniu, ale i o unikaniu produktów, które mogą zmieniać ich barwę (takowymi mogą być, zwłaszcza spożywane w bardzo dużych ilościach, np. zabarwiane napoje czy herbata). Wybielanie zębów u dzieci jest po prostu niezalecane, co więcej – niemożność wykonywania tego zabiegu w tej grupie wiekowej jest uwarunkowana odpowiednimi zapisami prawnymi. Zarówno bowiem w dyrektywie UE panującej od 2012 roku, jak i w Rozporządzeniu MZ z października 2012 roku widnieją zapisy, że wybielanie zębów z użyciem substancji o charakterze utleniaczy przeprowadzane może być u pacjentów powyżej 18. roku życia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze