Zaloguj
Reklama

Czy Twoje dziecko posiada … gen otyłości ?

Nadwaga u dzieci
Fot. Shutterstock
Nadwaga u dzieci
(0)

Badania naukowe prowadzone w ostatnich latach jednoznacznie wskazują, że istnieje … gen otyłości ! Osoby, które posiadają uaktywnioną wersję genu, często bezskutecznie walczą z dodatkowymi kilogramami. Wadliwa wersja genu MC4R diametralnie wpływa na upodobania smakowe, co w konsekwencji prowadzi do nadmiernej ochoty na posiłki ciężkostrawne i tłuste.

Reklama

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge wykazali, że mutacja genu o nazwie MC4R może wzmagać nadmierne odkładanie tłuszczu. W jaki sposób ? Okazuje się, że MC4R wpływa na nasze upodobania kulinarne, przez co bardziej smakują nam potrawy tłuste, ciężkostrawne co w dłuższej perspektywie może prowadzić do nadwagi.

Badania naukowe prowadzone w Cambridge jednoznacznie potwierdziły, że dzieci borykające się z mutacją genu MC4R chętniej sięgają po tłuste potrawy. W czasie prostego eksperymentu, kiedy podzielono dzieci na trzy grupy – szczupłych, otyłych i otyłych z mutacja genu, zweryfikowano upodobania kulinarne. Wszystkie grupy badanych, otrzymały jednakowo wyglądające trzy posiłki, które zawierały 20 %, 40 % i 60 % tłuszczu. Zadaniem badanych, było wybrać najsmaczniejszą potrawę. Okazało się, że grupa dzieci z mutacją genu MC4R najchętniej sięgała po tłuste dania, zawierające 60 % tłuszczu. Dodatkowo, dzieci z mutacją genu  w stosunku do dzieci otyłych bez mutacji, chętniej sięgały po dokładki . Co jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko posiada mutację genu ? Po pierwsze - wykonaj badanie genetyczne. Badania określające mutację genu MC4R wykonywane są w największych miastach w kraju.  Po drugie - kontroluj dietę ! Unikaj tłustych, ciężkostrawnych potraw, co nie będzie dodatkowo obciążać organizmu Twojego dziecka. W przypadku, gdy badania potwierdzą mutację, warto wybrać się do dietetyka, który doradzi jak komponować dietę, aby nie wpędzała dziecka w nadwagę i otyłość. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze