Zaloguj
Reklama

Czy telefon komórkowy może wpłynąć na kondycję fizyczną u Twojego dziecka?

Dzieci podczas zajęć wychowania fizycznego
Fot. Shutterstock
Dzieci podczas zajęć wychowania fizycznego
(0)

Grupa naukowców z University of Essex w Colchester (Wielka Brytania) porównała sprawność fizyczną obecnych dziesięciolatków i tych urodzonych 20 lat temu. Dziesięciolatkowie, zgodnie z nowym badaniem, mają mniejsze zdolności fizyczne, ale są wyższe i cięższe od rówieśników urodzonych przed 20 latami. Powodem takiego stanu rzeczy może być częste siedzenie przed ekranem monitora czy telefonu, ale również mniejsza aktywność fizyczna na świeżym powietrzu związania m.in. ze strachem rodziców przed zrobieniem krzywdy przez dziecko.

Reklama

Naukowcy zmierzyli siłę dziesięcioletnich dzieci w wieku szkolnym za pomocą różnych ćwiczeń, takich jak skok w dal, uścisk dłoni czy przysiady. Odkryli, że dzieci są obecnie słabsze i mniej wytrwałe niż ich rówieśnicy zaledwie 20 lat temu. Wyniki opublikowano w „Journal of Science and Medicine in Sport”.

Podczas gdy w roku 1998 chłopcy zrobili w 30 sekund średnio 26 przysiadów, w roku 2008 było to tylko 19,2, a w roku 2014 już jedynie 15,4. W przypadku dziewcząt liczba powtórzeń również spadła z 23,9 do 10,7.

Eksperci zmierzyli siłę, wzrost i wagę w sumie 300 dziesięcioletnich chłopców i dziewcząt z Chelmsford w Anglii w latach 2014, 2008 i 1998. Oprócz pogorszenia fizycznej siły zauważyli również, że dzieci na przestrzeni lat stały się większe i cięższe. Ich wskaźnik BMI pozostał jednak mniej więcej taki sam.

Dlaczego dzieci są mniej sprawne niż 20 lat temu?

Jednym z powodów, dla których dzieci stają się mniej sprawne fizycznie, mogą być obawy rodziców. Dziś bardziej niż kiedykolwiek martwią się o zdrowie i bezpieczeństwo swoich potomków.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest zwyczajny brak ruchu. Dzieci spędzają coraz więcej czasu przy komputerach lub telefonach komórkowych *na przykład na portalach społecznościowych) oraz czują dyskomfort podczas aktywności fizycznej.

Jak podają naukowcy, poprawą tego stanu rzeczy może być przynajmniej godzinna aktywność fizyczna w ciągu dnia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze