Zaloguj
Reklama

Czy stulejka to powód do niepokoju?

Zabawa na zjeżdżalni
Fot. shutterstock
Zabawa na zjeżdżalni
(0)

O stulejce słyszał każdy. Jakie są przyczyny powstawania stulejki? Czy leczenie jest bolesne? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Reklama

Co to jest stulejka?

Stulejka to zmiana polegająca na zwężeniu otworu napletka, co skutkuje brakiem możliwości odsłonięcia żołędzia członka. Stulejka zaliczana jest do drobnych wad anatomicznych. U małych chłopców, u których nie wystarczająco dbano o higienę (nie odprowadzano napletka, nie myto prawidłowo żołędzi i prącia oraz nie usuwano mastki z rowka zażołędnego) może dochodzić do stanów zapalnych napletka, co w konsekwencji prowadzi do obkurczania się tzw. otworu napletka. Mastka gromadzi się w rowku zażołędnym, wywołując uczucie swędzenia. 

Jak rozpoznać stulejkę?

W sytuacji, gdy u chłopca powyżej trzeciego roku życia nie da się zsunąć napletka z żołędzi penisa, możemy przypuszczać, że dziecko ma stulejkę. Do około trzeciego roku życia przyleganie napletka i niemożność jego zsunięcia jest zjawiskiem fizjologicznym. Między drugim a trzecim rokiem życia napletek stopniowo się odkleja. Uwaga – nie wolno zsuwać napletka na siłę, ponieważ można doprowadzić do stanu uwięźnięcia napletka na rowku zażołędnym, a nawet martwicy prącia. 

Sposoby leczenia

Leczenie oparte jest w pierwszej kolejności na wyleczeniu stanu zapalnego oraz wdrożeniu zasad odpowiedniej higieny. W przypadku gdy leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne, niezbędna może okazać się operacja polegająca na usunięciu zwężonej części napletka i wytworzeniu szerokiego, dobrze odprowadzanego otworu. Jednym z powikłań jest powstanie blizn, które powodują ponowne zwężenie napletka, a w konsekwencji niezbędny jest kolejny zabieg. Po operacji należy nosić opatrunek oraz odpowiednio pielęgnować gojący się narząd. 

Kiedy zasięgnąć porady lekarza?

Jeśli u dziecka kilka razy do roku pojawiają się zakażenia układu moczowego lub zakażenia ogólne, miejscowe stany zapalne napletka i prącia, występują problemy z zsunięciem napletka, należy zgłosić się do lekarza pediatry. 

Stulejka dotyka nie tylko dzieci

Uwaga – stulejka pojawia się również u dorosłych mężczyzn. Podobnie jak u chłopców jedną z jej przyczyn może być nieodpowiednia higiena. W przypadku problemów z odsłonięciem żołędzi należy skonsultować się z lekarzem, który wskaże, czy niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze