Zaloguj
Reklama

Czy stosowanie paracetamolu u niemowląt zwiększa ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej?

Autorzy: Lek. Agnieszka Kwiecień, specjalista medycyny rodzinnej
Czy stosowanie paracetamolu u niemowląt zwiększa ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej?
Fot. medforum
(0)

Jednym z pytań, na które odpowiada cytowane badanie jest ewentualny związek stosowania przeciwgorączkowo paracetamolu u niemowląt z rozwojem astmy i innych chorób alergicznych w wieku 6-7 lat.

Reklama

W jednym z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych świata - The Lancet opublikowano wyniki badania International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC), oceniającego epidemiologię i czynniki ryzyka chorób alergicznych u dzieci. Jednym z pytań, na które odpowiada cytowane badanie jest ewentualny związek stosowania przeciwgorączkowo paracetamolu u niemowląt, z rozwojem astmy i innych chorób alergicznych w wieku 6-7 lat. Zbadano ogromną liczbę ponad 205 tysięcy dzieci. Na podstawie ankiet oceniających objawy alergii oraz wywiad odnośnie stosowania paracetamolu wykazano, że stosowanie tego leku przeciwgorączkowo w pierwszym roku życia znamiennie zwiększa ryzyko zachorowania na astmę w wieku 6-7 lat (OR 1.46 [95% CI 1.36-1.56]). Także aktualne stosowanie paracetamolu, w sposób zależny od dawki, zwiększało ryzyko występowania objawów astmy. Podobny związek wykazano dla ryzyka rozwoju innych manifestacji alergii - wyprysku skórnego i alergicznego nieżytu nosa. Patomechanizm tego zjawiska oraz jego prawdziwe znaczenie praktyczne nie jest w pełni wyjaśnione i niewątpliwie będzie przedmiotem wielu dyskusji klinicystów.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Dr n. med. Jarosław Kwiecień, specjalista pediatra, adiunkt Katedry i Kliniki Pediatrii w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny

Źródło tekstu:

  • Beasley R, Clayton T, Crane J, von Mutius E, Lai CK, Montefort S, Stewart A; ISAAC Phase Three Study Group.: Lancet. 2008 Sep 20;372(9643):1039-48.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze