Zaloguj
Reklama

Czy probiotyki mogą przyspieszać nabywanie tolerancji w alergii na białka mleka krowiego?

Autorzy: Lek. Agnieszka Kwiecień, specjalista medycyny rodzinnej
Czy probiotyki mogą przyspieszać nabywanie tolerancji w alergii na białka mleka krowiego?
Fot. ojoimages
(0)

Cytowana praca to badanie kliniczne na grupie 119 niemowląt z potwierdzoną alergią na białka mleka krowiego. Dzieci były leczone hydrolizatem wysokiego stopnia, do ktorego otrzymywały dodatkowo mieszankę probiotyków lub placebo.

Reklama

Istnieją koncepcje, że probiotyki poprzez poprawę szczelności bariery jelitowej i modyfikację czynności układu immunologicznego, mogą zapobiegać alergii pokarmowej. Badania publikowane w piśmiennictwie dotyczą jednak częściej profilaktyki alergii, niż leczenia. Cytowana praca to badanie kliniczne metodą podwójnie ślepej próby kontrolowanej placebo, na grupie 119 niemowląt z potwierdzoną alergią na białka mleka krowiego. Dzieci były leczone standardowo hydrolizatem wysokiego stopnia, do ktorego otrzymywały dodatkowo mieszankę probiotyków (Lactobacillus casei CRL431 i Bifidobacterium lactis Bb-12) lub placebo. Oceniano powrót tolerancji białek mleka po 6 i 12 miesiącach leczenia. Nie wykazano znamiennych różnic w odsetku uzyskania poprawy klinicznej pomiędzy obiema grupami. Autorzy wnioskują, że suplementacja badanymi szczepami probiotyku nie poprawia nabywania tolerancji u niemowląt z alergią na białka mleka krowiego, leczonych dietą eliminacyjną. Jak w każdym badaniu z użyciem probiotyku podkreśla się, że efekt działania jest specyficzny dla danego szczepu i określonej dawki i wyniku tego nie można przenosić na inne szczepy probiotyczne.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Dr med. Jarosław Kwiecień, specjalista pediatra, adiunkt I Katedry Pediatrii w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny

Źródło tekstu:

  • Hol J, van Leer EH, Elink Schuurman BE, de Ruiter LF, Samsom JN, Hop W, Neijens HJ, de Jongste JC, Nieuwenhuis EE; Cow's Milk Allergy Modified by Elimination and Lactobacilli study group.: J Allergy Clin Immunol. 2008 Jun;121(6):1448-54. Epub 2008 Apr 24.

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze